jumpToMain
3717

Jak działa pompa próżniowa? (animacja 3D)

Pierburg | Motorservice

Do czego potrzebna jest pompa próżniowa w samochodzie? Jak działa pompa próżniowa? Jak duże podciśnienie jest w stanie wytworzyć? Gdzie zamontowana jest pompa próżniowa? Ten artykuł zawiera odpowiedzi.  

Pompy próżniowe montowane są w pojazdach, które nie dysponują dostatecznym podciśnieniem. Silniki wysokoprężne są natomiast seryjnie wyposażone w pompę próżniową, ponieważ nie mają przepustnicy i dlatego nie wytwarzają różnicy ciśnień.
W wielu pojazdach podciśnienie jest wykorzystywane do wspomagania hamowania, ale także do uruchamiania urządzeń pneumatycznych – takich jak zawory recyrkulacji spalin, przepustnice spalin, zawory powietrza wtórnego, układy przełączania kolektora dolotowego i układy sterowania turbosprężarką. Pompy próżniowe wytwarzają podciśnienie wynoszące ok. 0,7 do 0,9 bar.

Ponieważ udział pojazdów z napędem elektrycznym staje się coraz większy, rozwój konstrukcyjny pomp próżniowych również zmierza w kierunku elektryfikacji. Można je uruchamiać niezależnie od silnika i odpowiednio do potrzeb. W pojazdach hybrydowych elektryczne pompy próżniowe podtrzymują wspomaganie hamowania przy wyłączonym silniku spalinowym. Obecnie najczęściej stosowane są dzisiaj łopatkowe pompy próżniowe, które często montowane są do głowicy cylindrów i napędzane przez wałek rozrządu. 

3717
3718

To może Cię również zainteresować

Jak działa pompa próżniowa? (animacja 3D)

Słowa kluczowe

Powiązane artykuły

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH