jumpToMain
3720

System recyrkulacji spalin (EGR) - przystępne objaśnienie

Pierburg | Motorservice

Jak zbudowany jest chłodzony system recyrkulacji spalin? Po co spaliny są chłodzone? Jak działa EGR? Z jakich elementów zbudowany jest EGR? Do czego potrzebny jest EGR? Do czego służą zawory regulacyjne i czujniki przepływu powietrza? Co to jest „klekotanie” silnika wysokoprężnego? Odpowiedzi zawiera niniejszy artykuł.

0:25 – 1:03

System recyrkulacji spalin (EGR) zmniejsza ilość substancji szkodliwych emitowanych z silników z zapłonem iskrowym i wysokoprężnych. Za cylindrami spaliny są odbierane, kierowane przez zawór EGR i mieszane z powrotem z powietrzem zasysanym. Dzięki temu do cylindrów dociera mniej tlenu. Prowadzi to do zmniejszenia temperatury spalania, wskutek czego ilość tlenku azotu może spaść nawet o 70 procent, ponieważ im wyższa temperatura, tym więcej powstających szkodliwych tlenków azotu. W silnikach benzynowych zmniejsza się w związku z tym emisja dwutlenku węgla i zużycie paliwa. 

3721
3722

1:03 – 1:30

Centralny element zaworu EGR: Reguluje ilość doprowadzanych spalin. 
Różne wersje i typy zaworów EGR:

  • sterowane pneumatycznie lub elektrycznie
  • do silników wysokoprężnych lub z zapłonem iskrowym
  • ze złączami do chłodzenia

1:30 – 1:45

W pojazdach z silnikiem diesla zawory regulacyjne są wykorzystywane w układzie zasysania. Zapewniają one niezbędną różnicę ciśnienia między stroną spalin a stroną ssącą w celu uzyskania niezbędnych wysokich współczynników recyrkulacji spalin. 

3723
3724

1:45 – 2:00 

Czujniki przepływu powietrza regulują między innymi recyrkulację spalin w silnikach wysokoprężnych. Za ich pomocą można obliczać masę doprowadzanych spalin.

2:00 – 3:10 

Chłodnica EGR jest wykorzystywana dlatego, że nie można już spełnić wymagań aktualnych norm za pomocą zwykłej recyrkulacji spalin. Schłodzone spaliny jeszcze bardziej obniżają szczytową temperaturę spalania. Dzięki temu powstaje znaczne mniej tlenków azotu.

Wiele chłodnic EGR ma dziś klapę obejściową regulowaną elektrycznie lub pneumatycznie. Dzięki temu spaliny w fazie nagrzewania mogą być prowadzone obok chłodnicy EGR, aby umożliwić szybkie doprowadzenie silnika i katalizatora do temperatury roboczej. Dzięki temu następuje zmniejszenie hałasu, tzw. „klekotania” i emisji pierwotnej węglowodorów.

3720

To może Cię również zainteresować

System recyrkulacji spalin (EGR) - przystępne objaśnienie

Powiązane artykuły

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH