jumpToMain
Pompy wody nie mogą się obracać na sucho | Kolbenschmidt | Pierburg | Motorservice

Wymiana pompy wody

Montaż, demontaż i wymiana w pojazdach

Pierburg | Motorservice
KS | Kolbenschmidt | Motorservice

Pompa wody jest napędzana mechanicznie za pomocą pasa zębatego lub pasa klinowego i pompuje płyn chłodzący (chłodziwo, wodę chłodzącą) przez obieg płynu chłodzącego silnika w samochodzie. Co należy zrobić, jeśli pompa jest uszkodzona i powoduje przegrzanie silnika? Na co należy zwracać uwagę podczas wymiany pompy wody i jakie błędy można popełnić podczas montażu nowej pompy lub wymiany pompy płynu chłodzącego? W artykule pokazano, jak należy prawidłowo przeprowadzić wymianę i uruchomienie nowej pompy oraz na co należy zwracać uwagę w przypadku uszczelek, aby nie spowodować nieodwracalnego uszkodzenia elementu.

Demontaż starej pompy wody

Wymontować starą pompę wody zgodnie z instrukcją producenta. Powierzchnie uszczelnień na bloku silnika należy starannie oczyścić z resztek materiałów uszczelniających i produktów korozji. Zeskrobane pozostałości materiałów uszczelniających nie mogą się dostać do układu chłodzenia. Jeżeli układ chłodzenia ma zostać przepłukany, powinno to ze względów praktycznych nastąpić przed demontażem starej pompy wody.

Montaż nowej pompy wody

Wyczyszczone powierzchnie uszczelnień należy przed montażem nowej pompy wody odtłuścić, aby zapewnić dobrą adhezję i szczelność płynnych środków uszczelniających i uszczelek płaskich. W przypadku obudów uszczelnionych uszczelkami elastomerowymi może być konieczne naniesienie niewielkiej ilości środka ślizgowego na przylgnię współpracującą z powierzchnią bloku silnika. Zapobiega to skręceniu, zakleszczeniu i uszkodzeniu pierścienia uszczelniającego przy wsuwaniu pompy wody.
Uwaga:
Przy montażu nowej pompy wody należy ściśle zachowywać podane przez producenta silnika momenty dokręcające oraz kolejności dokręcania śrub mocujących.

Operacje rozruchowe

Uwaga:
Pompy wody nie wolno obracać, jeżeli pierścień ślizgowy jest suchy!

W żadnym przypadku pompy wody nie wolno uruchamiać bez napełnienia płynem chłodzącym. Niedozwolona jest nawet krótkotrwała praca, np. w celu sprawdzenia naciągu pasa lub możliwości uruchomienia silnika. Praca pompy wody bez płynu chłodzącego powoduje tarcie o siebie obu suchych pierścieni ślizgowych, pozbawionych smarowania i chłodzenia. Dochodzi natychmiast do znacznego zużycia i zniszczenia pierścienia ślizgowego wskutek przegrzania. 

Taki sam skutek ma utrata płynu chłodzącego podczas jazdy, jeżeli pojazd zostaje następnie doprowadzony do warsztatu na pracującym silniku, nawet jeżeli cały czas obserwowana jest jego temperatura. Już na krótkim odcinku dochodzi w takiej sytuacji do nieodwracalnego uszkodzenia lub zniszczenia pompy wody.
Pompy wody nie mogą się obracać na sucho | Kolbenschmidt | Pierburg | Motorservice
Pompy wody nie mogą się obracać na sucho

To może Cię również zainteresować

POMPY WODY LUB POMPY PŁYNU CHŁODZĄCEGO – PODSTAWY

Słowa kluczowe

Powiązane artykuły

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH