jumpToMain
16590

Po wszystkich pracach przy układzie chłodzenia:

Konieczne odpowietrzyć układ chłodzenia zgodnie z wymaganiami producenta

KS | Kolbenschmidt | Motorservice
Pierburg | Motorservice
17857

Dlaczego po wymianie pompy wody konieczne jest odpowietrzenie układu chłodzenia? Jak należy prawidłowo odpowietrzać układ chłodzenia? Co może spowodować powietrze w obiegu płynu chłodzącego? Jak powstają gorące miejsca? Ten artykuł zawiera informacje o tym, na co należy zwrócić uwagę po otwarciu układu chłodzenia.

Nowoczesne pojazdy są wyposażone w jeden lub kilka obiegów płynu chłodzącego z wieloma różnymi rozgałęzieniami, otwieranymi lub zamykanymi odpowiednio do stanu pracy. Na wyposażeniu jest często kilka elektrycznych pomp wody bądź kombinacja elektrycznych i przełączalnych mechanicznych pomp wody.

Jeżeli układ nie zostanie odpowietrzony zgodnie z wymaganiami producenta pojazdu, we wszystkich rozgałęzieniach i elementach może gromadzić się powietrze. Powoduje to zakłócenia pracy i ewentualnie uszkodzenia elementów układu lub silnika.

Grozi to nie tylko pracą pomp wody na sucho. Pęcherze powietrza w układzie utrudniają wymianę ciepła. Może to prowadzić do lokalnych nagromadzeń ciepła (tak zwanych hotspotów), prowadzących np. do bezpośredniego uszkodzenia płytki obwodu drukowanego elektrycznej pompy płynu chłodzącego lub do przedwczesnego starzenia się elementów elektronicznych.

16590

WSKAZÓWKA

Sposób odpowietrzania jest różny w zależności od producenta, pojazdu i modelu. Zazwyczaj odpowietrzanie ma miejsce przez odpowiedni punkt programu w testerze diagnostycznym (np. BMW 120d, rok produkcji 2011–2019: Konserwacja pojazdu -> Odpowietrzanie układu chłodzenia).

Powiązane artykuły

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH