jumpToMain
3780

Czy pompa wody jest nieszczelna?

Pierburg | Motorservice

Z pompy wody wycieka środek chłodzący? Jakie są przyczyny nieszczelności pompy wody? Jak rozpoznać, że pompa jest uszkodzona? Dlaczego na pompie wody widoczne są osady? Jak działa uszczelnienie pierścieniem ślizgowym? Odpowiedzi zawiera ten artykuł.

Uszkodzona czy jednak nieuszkodzona?

Jeżeli na zewnętrznej stronie pompy wodny widoczny jest płyn chłodzący, zazwyczaj nie występuje uszkodzenie, lecz wynika to z faktu, że pompy wody wyposażone są w specjalny system uszczelniający obracającego się wału.  Układ chłodzenia jest uszczelniony pierścieniem ślizgowym na wale. Uszczelnienie to składa się z części stałej i obrotowej. Sprężyna dociska obie części do siebie, dzięki czemu układ chłodzenia jest szczelny nawet przy braku ciśnienia.  Obie powierzchnie stykowe pierścieni ślizgowych są jednocześnie smarowane i chłodzone przez płyn chłodzący. Taka konstrukcja powoduje automatycznie wydostawanie się niewielkich ilość środka chłodzącego przez powierzchnie stykowe.Z tego powodu w otworze przeciekowym lub na zewnątrz pompy wody może być widoczna niewielka ilość płynu chłodzącego lub mogą tam występować kolorowe osady. Zwłaszcza podczas próby szczelności bezpośrednio po montażu może to prowadzić do irytacji. Pewien poziom nieszczelności jest jednak normalny i nie stanowi powodu do niepokoju.

3781
3780

Wymiana płynu chłodzącego 

Jeśli jednak przez dłuższy czas przez uszczelnienie pierścieniem ślizgowym i tym samym przez otwór przeciekowy będą wyciekać większe ilości płynu chłodzącego, jest to zazwyczaj spowodowane zanieczyszczeniami w płynie chłodzącym. Jeżeli układ chłodzenia nie zostanie wyczyszczony przy wymianie pompy lub jeżeli stosowany jest zanieczyszczony płyn chłodzący, kamień, rdza i brud mogą prowadzić do zwiększonego zużycia powierzchni styku, a tym samym do wycieku płynu chłodzącego. Aby temu zapobiec, należy przestrzegać podanych terminów wymiany płynu chłodzącego.

Słowa kluczowe

Powiązane artykuły

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH