jumpToMain
Filtry powietrza

Filtry powietrza: Instrukcje montażowe wymiany filtra i Błędy obsługi

KS | Kolbenschmidt | Motorservice

Kiedy należy wymienić filtr powietrza? Na co należy zwracać uwagę przy wymianie filtra powietrza? Czy można przedmuchiwać filtr powietrza? Jakie błędy można popełnić podczas wymiany i jak jest ona prawidłowo wykonywana? Tu znajdziesz odpowiednie informacje.

Instrukcje montażowe wymiany filtra

Podczas wymiany filtra powietrza należy się stosować do następujących zasad:

  • Nigdy nie wymieniać filtra powietrza przy pracującym silniku. 
  • Wykluczyć możliwość dostania się cząstek zanieczyszczeń do kanałów powietrza podczas demontażu starego filtra. 
  • Nie czyścić starego filtra sprężonym powietrzem. 
  • Dobrać odpowiedni filtr, w przeciwnym razie różne parametry uszczelnienia i filtracji mogą spowodować poważne uszkodzenia silnika. 
  • Zamontować nowy filtr zgodnie z przepisami producenta.
  • Przed montażem nowego filtra wyczyścić pokrywę i obudowę czystym, miękkim czyściwem. Nie używać szczotki ani innych narzędzi, które mogłyby wzbić cząstki zanieczyszczeń. 
  • Skontrolować wszystkie uszczelki pod kątem uszkodzeń. Nawet najmniejsze pęknięcia i deformacje mogą za sobą pociągać poważne zanieczyszczenia. W razie wątpliwości wymienić wszystkie uszczelki. 
  • Umieścić element filtracyjny pośrodku. 
  • Przy mocowaniu pokrywy uważać, by między pokrywą i obudową nie pozostała szczelina, przez którą nieprzefiltrowane powietrze mogłoby się dostawać do komór spalania.
3424
Filtry powietrza
Wskazówka:

Jeżeli pojazd często jeździ po pylistych drogach, wkład filtra powietrza należy wymieniać częściej niż byłoby to konieczne w normalnych warunkach.

Błędy obsługi

Filtra nigdy nie wolno przedmuchiwać sprężonym powietrzem (Rys. 1 i 2). Powoduje to wtłoczenie mikroskopijnych zanieczyszczeń jeszcze głębiej w strukturę papieru filtracyjnego, co dodatkowo redukuje przepływ. Poza tym powietrze pod wysokim ciśnieniem może rozerwać papier filtracyjny.
3425
Rys. 1
3426
Rys. 2
Należy też uważać, aby przy manipulowaniu filtrem nie zniszczyć pakietu papierowego i powierzchni uszczelnienia (Rys. 3 i 4). Z tego względu filtra nie należy też czyścić przez wypukiwanie. Wskutek niedostatecznego uszczelnienia albo przerwania papieru filtracyjnego ciała obce mogą się przedostać do wnętrza silnika i spowodować poważne uszkodzenia.
3427
Rys. 3
3428
Rys. 4
W żadnym wypadku nie wolno montować wypaczonych lub odkształconych filtrów (Rys. 5 i 6).
3429
Rys. 5
3430
Rys. 6

Słowa kluczowe

Grupy produktów

Powiązane artykuły

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH