jumpToMain
3680

Piston segmanlarinin takilmasi

KS | Kolbenschmidt | Motorservice

Yeni piston segmanlarının takılması sırasında nelere dikkat edilmelidir? Hangi durumda sadece piston segmanlarını değiştirmeye değer? Kullanılmış pistonlar nasıl temizlenir? Piston hangi segman yükseklik boşluğuna kadar kullanılabilir? Piston segmanları üzerindeki işaretler neyi gösterir? Piston segman uçları neden pistonları monte etmeden önce mutlaka döndürülmelidir? Bu soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Adım 1: Önce piston segmanlarının kayma eşlerini (Piston ve silindir gömleği) yeniden kullanılabilirlik bakımından kontrol edin

0:14 – 0:52

Piston segmanları, pistonlar ve silindir gömleklerinden oluşan sızdırmaz sistem, sadece en zayıf bileşeni kadar iyidir. Bunun anlamı: Piston segmanı değiştirilirse, ancak piston veya silindir gömleği aşınmışsa, istenen netice elde edilemez.

3681
Adım 2: Kullanılmış pistonlar titiz bir şekilde temizlenmelidir
3682

0:52 – 1:45

Segman oluklarında yağ karbonu ve kir bulunmamalıdır. Aynı şekilde tıkanmış yağ drenaj delikleri bir matkap ucu veya başka uygun bir alet ile temizlenmelidir.

Piston segmanı oluklarında gözle kontrol yapın: Küçük çizikler, kir veya pürüzler, yeni piston segmanlarının hızlı aşınmasına neden olur. Dikkat: Yağ karbonlarını temizlerken yuva kanatlarına hasar vermeyin.

Adım 3: ​​​​​​​Kullanılmış piston kontrolü

1:45 – 2:22

Kullanılmış bir pistona yeni piston segmanları takılacaksa, pistonun yeniden kullanılıp kullanılamayacağını segman yükseklik boşluğu belirler. Piston segmanı, temizlenmiş olan piston segmanı oluğu içine yerleştirilir ve bir kalınlık mastarı ile ölçülür. Videoda, bir pistonun hangi segman yükseklik boşluğuna kadar yeniden kullanılabileceğini görebilirsiniz.

3680
Adım 4: Piston segmanlarının takılması
3683

2:22 – 5:19

Piston segmanların takılması ve sökülmesi sırasında mutlaka piston segman pensesi kullanın.

Dikkat: Piston segmanlarını elle takmayın; bu montaj sırasında piston segmanının zarar görmesine neden olabilir. Piston segmanının bükülmemesine dikkat edin. Oluğun içine artık tam oturmayan bükülmüş halkalar, oluğun içinde dönmezler, tek taraflı aşınırlar ve tam olarak sızdırmazlık sağlamazlar. Montaj sırasında ayrıca piston segmanlarının işaretlerine dikkat edin. Son olarak montajdan sonra piston segmanlarının segman oluklarında serbestçe dönüp dönmedikleri kontrol edilmelidir.

Adım 5: Pistonları takmadan önce piston segmanları pozisyon kontrolü

5:19 – 5:43

Tüm piston segmanları monte edilmişse, pistonların takılmadan önce piston segman uçları birbirine yaklaşık 120 derece açıda olacak şekilde döndürülmelidir. Segman ağız uçlarının birbirlerine doğru döndürülmesi ile motorun ilk kez çalıştırılması sırasında, zor çalışmaya sebep olan çok fazla blow-by gazı çıkışı engellenir.

3684

Bunlar da ilginizi çekebilir

Fitting of piston rings

İlgili makaleler

Selvili Sokak No 2

Helis Beyaz Ofis İş Merkezi / A Blok - No 311

Yeşilbağlar Mahallesi

34893 Istanbul

Türkiye

Telefon: +90 216 488 18 70

Faks: +90 216 488 18 72

Erdinc.Oerencik@de.kspg.com
© 2024 BF Engine Parts L.C