jumpToMain
Soğutma maddesi deposu kapağı

Araçlardaki su pompalarında sızdırmazlık ve sızıntı deliği (hava alma)

KS | Kolbenschmidt | Motorservice
Pierburg | Motorservice

Keçe paketi nedir ve nasıl çalışır? Arabalardaki su pompalarının sızdırmazlığının sağlanmasında keçelerin nasıl bir fonksiyonu var? Pompa gövdesindeki hava alma delikleri ve sızıntı delikleri ne işe yarar? Bu pompa deliklerindeki sıvı bir hasardan mı kaynaklanıyor? Olası bir arızanın bir atölye tarafından onarılması gerekiyor mu ve hatta yedek parça gerekli mi? Sızıntı miktarı deposu nedir ve elastomer contalar, yassı contalar, veya sıvı contalar ne zaman gövde sızdırmazlıkları olarak arabadaki su pompalarında kullanılır? Bu makale belirli ünitelere, onarımlara ve problemlere, su pompasının gövdesindeki özelliklere ve havanın nasıl alınacağına yönelik soruları cevaplar.

Keçe paketi

Keçe paketi, su pompasının esas sızdırmazlığıdır. Temel olarak iki kayar segmandan ve bir spiral yaydan meydana gelmektedir. Kayar segman çifti, genel olarak farklı malzemelerden imal edilmiş olan kayar segmanlardan oluşmaktadır. Kullanım ömrü talebine ve kullanım koşullarına bağlı olarak sert karbon (grafit), alüminyum oksit, volfram karbür veya silisyum karbür kullanılmaktadır. Spiral yay, basınçsız olan soğutma sisteminde sızdırmazlık etkisini korumak için kayar segmanları birbirinin üstüne doğru bastırır.
44533
Montaj için hazır ve parçalarına ayrılmış olan keçe paketi
İki yüzeyin birbirinin üstünde hareket ettiği neredeyse tüm konstrüksiyonlardaolduğu gibi sürtünmeyi azaltan biryağlama maddesi gereklidir. Keçe paketinde, soğutma sistemindeki soğutmasıvısı, yağlama görevini üstlenir ve aynı zamanda iki kayar segmanı soğutur. Soğutma sıvısı, soğutma sistemindeki basınç ve pompa milinin dönmesi ile kayar segmanların arasına girer ve az aşınmalı bir sıvı sürtünmesi sağlar. Fonksiyonu ve conta paketinin öngörülen kullanım ömrünü sağlamak için conta içerisinden her zaman az miktarda bir soğutma sıvısı akışı olmalıdır.

Dikkat:

Bu çalışma prensibi nedeniylepompanın dış tarafında düşük seviyede soğutma sıvısı sızıntı miktarları olabilir. Bu az sızıntı miktarı, yapıya bağlıdır ve bir şikayet için bir gerekçe oluşturmaz.
44536
Keçe paketinin yapısı
1 Spiral yay
2 Kayar segman (sabit)
3 Kayar segman (döner)
4 Körük

Hava tahliye ve sızıntı delikleri

Kayar segmanların temas yüzeylerinin arasından dış tarafa ulaşan soğutma sıvısı miktarı, çok azdır ve normalde su pompası içerisinde buharlaşır. Bu nedenle pompa gövdesinde soğutma sıvısının ortama çıkmasını sağlayan hava tahliye veya sızıntı delikleri mevcuttur. Glikol bazlı soğutma maddesinde boyar maddeler ve katkı maddeleri bulunmaktadır. Bu nedenle dış tarafta, su pompasının sızıntı delikleri bölgesinde, renkli artıklar oluşur.

Sızıntı delikleri olmasaydı conta segmanı paketi ve pompa yatağı arasında soğutma sıvısı birikirdi ve pompa yatağına girerdi.
44539
Hava tahliye ve sızıntı deliği

Sızıntı miktarı deposu

Daha önce belirtilen, sızıntı deliğinde görünür soğutma sıvısı artıkları, çoğu zaman yanlışlıkla su pompasında sızıntılar olarak teşhis edilir. Ancak az miktardaki bu sızıntı, su pompasının değiştirilmesini gerektirmez.

Bu yanlış anlaşılmayı önlemek için çok sayıda motor üreticisi artık su pompalarını sızıntı deliğinde bir depo ile donatmaktadır. Su pompasının çıkan, çok az miktardaki soğutma sıvısı, bu depoda toplanır. Böylece soğutma sıvısı, dıştan görünmeyecek şekilde depoda kalır ve depoda buharlaşır.
44530
Soğutma maddesi deposu kapağı

Bunlar da ilginizi çekebilir

WATER PUMPS/ COOLANT PUMPS - BASIC INFORMATION

Sözcükler

Ürün grupları

Selvili Sokak No 2

Helis Beyaz Ofis İş Merkezi / A Blok - No 311

Yeşilbağlar Mahallesi

34893 Istanbul

Türkiye

Telefon: +90 216 488 18 70

Faks: +90 216 488 18 72

Erdinc.Oerencik@de.kspg.com
© 2024 BF Engine Parts L.C