jumpToMain
3341

Zużycie oleju wskutek nieszczelności układów ssących i wadliwej filtracji powietrza

KS | Kolbenschmidt | Motorservice
Powrót do strony wyszukiwania

Informacje dotyczące diagnostyki

Dlaczego trzeba konserwować filtry powietrza? Czy można przedmuchiwać filtry powietrza bez ryzyka ich uszkodzenia? Co się stanie, jeżeli powietrze dolotowe nie będzie właściwie filtrowane? W tym artykule dowiesz się, co możesz zrobić.

W drodze do komory spalania zassane powietrze przechodzi kilka połączeń między częściami (1). Gdy połączenia te są nieszczelne, silnik zasysa nieprzefiltrowane, zanieczyszczone powietrze. Niedostateczna jakość filtracji powietrza zasysanego ma taki sam skutek.

Przyczyny:

brak konserwacji filtrów powietrza (wydłużenie terminów wymiany)

niezachowanie czystości przy wymianie filtrów powietrza (brud dostaje się na czystą stronę układu)

uszkodzone, zdeformowane, zniszczone lub zmanipulowane elementy filtracyjne

nieprawidłowe albo nieodpowiednie elementy filtracyjne

elementy filtracyjne uszkodzone przez przedmuchiwanie

brakujące elementy filtracyjne

Brud dostający się do komory spalania z zassanym powietrzem szybko powoduje abrazyjne zużycie gładzi cylindrów, tłoków i pierścieni tłokowych. Dodatkowo brud osadza się też w rowkach pierścieni tłokowych. Tutaj tworzy z olejem silnikowym pastę o właściwościach ściernych. (2) Ciągły ruch obrotowy pierścieni powoduje oszlifowanie pierścieni, zmniejszenie ich wysokości i poszerzenie rowków pierścieni tłokowych (3).

3341
Abrazja spowodowana przez brud osadzony w rowkach pierścieni tłokowych oddziałuje przede wszystkim w kierunku osiowym na górne boki pierścieni. W kierunku promieniowym (na bieżni) pierścienie tłokowe ścierają się również wskutek tarcia półpłynnego. Stopień zużycia jest tu jednak mniejszy niż w przypadku boków pierścieni. Redukcja wysokości pierścieni tłokowych powoduje utratę naprężenia i jakości prowadzenia osiowego pierścieni tłokowych. Skutkiem są problemy z uszczelnieniami między tłokami i otworami cylindrów.

Powiązane artykuły

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH