jumpToMain
rys. 1

Luz stykowy pierścieni tłokowych a zużycie oleju

Błędna analiza przyczyn luzów stykowych pierścieni tłokowych

Kolbenschmidt

Duży luz zamka na pierścieniu tłokowym i duże zużycie oleju: Czy luz zamka rzeczywiście jest prawidłowy, czy też możliwy jest błąd produktu?
Służymy pomocą w rozwiązaniu problemu.

Sytuacja:

W przypadku niektórych pierścieni uszczelniających reklamowany jest luz stykowy nowego pierścienia tłokowego. W przeciwieństwie do typowych wymiarów luzów stykowych pierścieni tłokowych, wynoszących ok. 0,3 do 0,6 mm, luzy stykowe pierścieni tłokowych wynoszą w tym przypadku 1 do 2 mm i są często uznawane za zbyt duże. Z tej właśnie przyczyny stwierdza się, przede wszystkim w przypadku drugiego pierścienia uszczelniającego, że został dostarczony nieprawidłowy lub wadliwy produkt.

Tło techniczne:

Nawet 90% całkowitej siły docisku pierścieni uszczelniających generowanych jest w czasie suwu roboczego przez ciśnienie spalania (rys. 1). Gazy spalinowe dostają się do rowków pierścieni, a stąd na tylne strony pierścieni tłokowych. Tutaj ciśnienie spalania zwiększa siłę docisku pierścieni tłokowych do ścianki cylindra. Siła ta działa na pierwszy i, nieco słabiej, na drugi pierścień uszczelniający.

Wyzwanie:

Na biegu jałowym i w zakresie obciążeń częściowych ciśnienie spalania jest niższe niż w trybie pełnego obciążenia. Wskutek tego pierścienie uszczelniające są dociskane do ścianki cylindra z mniejszą siłą.
Ma to przede wszystkim wpływ na skuteczność zbierania oleju przez drugi pierścień uszczelniający. W niektórych silnikach powoduje to podwyższone zużycie oleju.

Środek zaradczy:

Właśnie dlatego luz stykowy pierścieni tłokowych jest odpowiednio dostosowywany (zwiększany) konstrukcyjnie przez producentów silników. Dzięki powiększonej szczelinie ciśnienie spalania szybciej
dostaje się do rowka pierścieniowego, a więc i na tylną stronę pierścienia tłokowego.
Poprawia to skuteczność zbierania oleju i uszczelniania, a więc zmniejsza zużycie oleju na biegu jałowym i w zakresie obciążeń częściowych.

3265
rys. 1
3266
rys. 2

Wskazówka:
Wszystkie pierścienie tłokowe dostarczane przez firmę Motorservice są zgodne ze specyfikacjami producentów silników. Zapewnia to dokładne zachowanie parametrów funkcyjnych.

Informacja dodatkowa:
Bardzo powszechne jest przekonanie, że duże luzy stykowe pierścieni tłokowych powodują zwiększone zużycie oleju. Nie jest to jednak prawda. Większe luzy stykowe pierścieni tłokowych prowadzą do podwyższonych wartości przedmuchu, ale nie do zwiększenia zużycia oleju. Prawidłowa interpretacja: wraz z postępem zużycia pierścieni tłokowych rośnie też szczelina stykowa pierścienia tłokowego. Pierścień tłokowy o zredukowanym przekroju zostaje osłabiony i nie zapewnia prawidłowego uszczelnienia. Zarówno zwiększona szczelina stykowa, jak i podwyższone zużycie oleju są skutkami zużycia pierścienia tłokowego na przekroju.

To może Cię również zainteresować

Montaż pierścieni tłokowych - Motorservice Group

Słowa kluczowe

Passion for Technology.
Kontakt

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2023 MS Motorservice International GmbH