jumpToMain
Ponieważ zawory EGR same nie mogą pokryć sięsadzą, należy znaleźć przyczynę powstawaniasadzy. | Pierburg | Motorservice

Wyszukiwanie błędów w systemie recyrkulacji spalin silników benzynowych i diesla (2)

Wskazówki dotyczące wyszukiwania błędów

Pierburg | Motorservice

Nierównomierna praca silnik na biegu jałowym? Szarpanie przy ruszaniu albo podczas jazdy? Brak mocy? Zanieczyszczony zawór EGR? W rejestratorze błędów zapisany jest kod błędu P0102, P0103, P0401 lub P0402?
Problemem może być system EGR.
Przedstawiamy możliwe przyczyny i sposoby ich usuwania.

Najczęstsze przyczyny usterek w układach EGR to sklejone lub zanieczyszczone nagarem zawory EGR. Odprowadzane spaliny zawierają oprócz gazowych substancji szkodliwych również cząsteczki sadzy, zwłaszcza w pojazdach z silnikiem diesla.
Jeśli w powietrzu zasysania znajduje się olej, mogą powstać zanieczyszczenia nagarem lub
sklejenia, które są zbyt mocne dla siły zaworu – zawór EGR nie daje się wtedy otworzyć
i pozostaje otwarty. W efekcie może następować szarpanie, nierównomierny bieg jałowy lub brak mocy. Przyczynami dostawania się oleju do powietrza zasysania i doładowania mogą być usterki w odpowietrzaniu wału korbowego, zużyte łożyska, zatkany przewód przepływu wstecznego oleju w turbosprężarce, zużyte uszczelki bądź prowadnice trzonu zaworu, stosowanie olejów silnikowych o nieodpowiedniej jakości lub zbyt wysoki poziom oleju silnikowego.
Nietypowo duże osady mogą również powstawać w wyniku błędów układu wtryskowego. Mimo że zawory EGR narażone są na działanie wysokich temperatur w układzie wydechowym, uszkodzenia zaworu spowodowane wysoką temperaturą zdarzają się bardzo rzadko. Przyczynami tego może być nieprawidłowe sterowanie, zbyt wysokie przeciwciśnienie spalin lub nieotwierający się zawór wypuszczający („zawór wastegate”).
Być może potrzebna jest regulacja („Tuning”), w celu zwiększenia ciśnienia doładowania. W pneumatycznych zaworach EGR możliwe przyczyny usterek mogą znajdować się w całej strefi e sterowania (pompa próżniowa, przewody podciśnienia, zawory elektromagnetyczne). Elektryczne zawory EGR i zawory elektromagnetyczne uruchamiane są najczęściej za pomocą diagnostyki nastawnika przez tester silnika.
Włączanie sprawnego zaworu można łatwo usłyszeć przy nieruchomym silniku. Jeśli po uszkodzeniu montowany jest nowy EGR, ale pojazd nadal zachowuje tak, jakby zawór nie został wymieniony, trzeba odczekać, aż dane map charakterystyk konieczne do eksploatacji zostaną ponownie „odczytane i zapisane”.
Odbywa się to poprzez wykonanie dłuższej jazdy testowej lub za pomocą specjalnego punktu programu testera silnika, np. „Ustawienie podstawowe”.
Nie zalecamy czyszczenia komponentów EGR!
Jeśli jakiś element jest już rzeczywiście uszkodzony, czyszczenie nie przyniesie rezultatu. Jeśli w ten sposób będzie się postępować ze sprawnymi elementami, mogą zostać uszkodzone w wyniku czyszczenia. Niesprawny element należy zawsze wymieniać na nowy.
           
                                                                                         
19087
Więcej informacji na temat poszukiwania usterek w układzie recyrkulacji spalin w oparciu o reklamacje oraz o możliwych przyczynach i środkach zaradczych znajdziesz tutaj: Pobieranie

To może Cię również zainteresować

Kontrola analogowych czujników przepływu masowego powietrza

Powiązane artykuły

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH