jumpToMain
3458

Problemy z uszczelnieniem i uszkodzenia pierścieni tłokowych

Odchylenie tłoka podczas pracy

KS | Kolbenschmidt | Motorservice
Powrót do strony wyszukiwania

Informacje dotyczące diagnostyki

Wygięcie lub zwichrowanie korbowodu często pojawia się po awarii silnika. Może prowadzić do pracy skosem tłoka. W tym artykule dowiesz się, jakie skutki dla silnika ma praca skosem tłoka i jakie mogą przy tym powstać szkody.

W wyniku awarii silnika często dochodzi do wygięcia/skręcenia korbowodu. Jeśli w czasie remontu nie skontroluje się równoległego położenia dużej i małej główki korbowodu lub jeśli nie ustawi się korbowodu prosto, podczas późniejszej eksploatacji silnika będzie miała miejsce praca skosem tłoka w cylindrze.

Pierścienie tłokowe nie poruszają się w cylindrze po dokładnie okrągłych torach, lecz przyjmują kształt elipsy. W efekcie dochodzi do poważnych problemów z uszczelnieniem. Pierścienie tłokowe przylegają do ściany cylindra z jednej strony cylindra dolną krawędzią, a z drugiej strony cylindra górną krawędzią.

O ile pierścień będzie jeszcze mógł obracać się w rowku pierścieniowym, zetrze się i wkrótce przybierze kształt baryłkowaty. Ta baryłkowatość będzie znacznie silniejsza niż baryłkowatość zaprojektowana konstrukcyjnie, tak że film smarny stanie się o wiele grubszy, a dobre zgarnianie oleju stanie się niemożliwe.

Poza tym wskutek pracy skosem tłoka pierścienie będą pracowały jak pompa, podając zwiększone ilości oleju do komory spalania. 

Praca skosem tłoka często powoduje, że pierścienie tłokowe nie są w stanie się obracać i rozciągają się w kształt elipsy. Dochodzi do nierównego zużycia promieniowego, co nierzadko prowadzi do pękania pierścieni tłokowych.

3459

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH