jumpToMain
16648

Osuszacze powietrza

KS | Kolbenschmidt | Motorservice

Jak działa osuszacz powietrza? Dlaczego sprawny osuszacz powietrza jest tak ważnych dla instalacji sprężonego powietrza w pojazdach? Czym grozi uszkodzenie osuszacza powietrza? Gdzie znajduje się osuszacz powietrza? Odpowiedzi zawiera niniejszy artykuł.

Podstawy

Specjalny rodzaj filtracji zapewnia osuszacz powietrza. Jest stosowany szczególnie w instalacjach pneumatycznych średnich i ciężkich samochodów użytkowych. Ze względu na to, że w nowoczesnych pojazdach sprężone powietrze wykorzystuje się jako nośnik energii w wielu procesach sterowania i regulacji, osuszacz powietrza należy do elementów pojazdu, które są istotne dla bezpieczeństwa ruchu.

Funkcja

Sprężone powietrze potrzebne hamulcom wytwarza sprężarka napędzana przez silnik. Następnie sprężone powietrze przepływa ze sprężarki do jednokomorowego osuszacza powietrza z regulatorem ciśnienia. Tutaj sprężone powietrze jest osuszane przez specjalny granulat, a ciśnienie w układzie hamulcowym ograniczane jest przez zintegrowany regulator ciśnienia do ustawionej wartości.

Następnie sprężone powietrze dostaje się do akumulatora sprężonego powietrza, który jest wyposażony w czujnik skroplin i zawór bezpieczeństwa jako elementy monitorujące suchość powietrza.

16648

Szkody następcze

Dostanie się wody i oleju do zbiornika powietrza, a stąd do układu hamulcowego, ma niebezpieczne i kosztowne skutki: woda uszkadza zawory, powoduje korozję w przewodach i zbiornikach. przy ujemnych temperaturach może poza tym dojść do
zamarznięcia całego układu. Olej ujemnie wpływa na sprawność zaworów i pogarsza działanie hamulców. To z kolei powoduje silniejsze obciążenie okładzin hamulcowych i ich przyspieszone zużycie.

W celu wykluczenia tego rodzaju możliwych szkód i kosztów zaleca się użycie osuszacza powietrza marki Kolbenschmidt. Zwiększa to żywotność eksploatacyjną podzespołów i redukuje czasy przestoju pojazdów.

16650

Dlatego należy też regularnie wymieniać osuszacze powietrza!

Grupy produktów

Powiązane artykuły

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH