jumpToMain
3680

Montaż pierścieni tłokowych

KS | Kolbenschmidt | Motorservice

Na co należy zwracać uwagę przy montażu nowych pierścieni tłokowych? Kiedy warto wymienić tylko pierścienie tłokowe? Jak czyścić używane tłoki? Do jakiego luzu pionowego pierścieni można nadal używać tłoka? Co pokazują znaczniki na pierścieniach tłokowych? Dlaczego przed montażem tłoka należy koniecznie obrócić zamki pierścieni tłokowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz tutaj.

Krok 1: najpierw sprawdź ślizgowe elementy współpracujące pierścieni tłokowych (tłok i tuleję cylindrową), czy nadają się do ponownego użycia

0:14 – 0:52

System uszczelniający składający się z pierścieni tłokowych, tłoków i tulei cylindrowych jest tylko tak dobry, jak jego najsłabszy element. Oznacza to, że w przypadku wymiany pierścienia tłokowego przy zużytym tłoku lub zużytej tulei cylindrowej nie będzie można uzyskać wymaganego efektu.

3681

Krok 2: starannie wyczyść używane tłoki

3682

0:52 – 1:45

Rowki pierścieniowe muszą być wolne od nagaru i zanieczyszczeń. Ponadto należy wyczyścić zatkane otwory odpływowe oleju wiertłem lub podobnym narzędziem.

Przeprowadzić oględziny rowków pierścieni tłokowych: drobne rysy, zanieczyszczenia lub nierówności powodują szybkie zużycie nowych pierścieni tłokowych. Uwaga: uważać, aby nie uszkodzić ścianek rowków podczas czyszczenia nagaru.

Krok 3: sprawdź używane tłoki

1:45 – 2:22

Jeśli na używany tłok mają zostać założone nowe pierścienie tłokowe, o możliwości dalszego wykorzystania tłoka decyduje luz pionowy pierścieni. Pierścień tłokowy jest wprowadzany do oczyszczonego rowka pierścienia tłokowego i mierzony szczelinomierzem. Na filmie widać, do jakich wartości luzu pionowego pierścienia można ponownie wykorzystać tłok.

3680

Krok 4: zakładanie pierścieni tłokowych

3683

2:22 – 5:19

Do montażu i demontażu pierścieni tłokowych należy koniecznie używać specjalnych szczypiec do pierścieni tłokowych.

Uwaga: nie zakładać pierścieni tłokowych ręcznie, gdyż może to spowodować ich uszkodzenie podczas montażu. Uważać, aby nie zgiąć pierścienia tłokowego. Zgięte pierścienie, które nie leżą płasko w rowku, nie mogą się już obracać, zużywają się jednostronnie i nie zapewniają prawidłowego uszczelnienia. Podczas montażu należy ponadto zwracać uwagę na znaczniki na pierścieniach tłokowych. Po zakończeniu montażu należy jeszcze sprawdzić, czy pierścienie tłokowe mogą się swobodnie obracać w rowkach pierścieniowych.

Krok 5: przed montażem tłoka sprawdź pozycje pierścieni tłokowych

5:19 – 5:43

Po zamontowaniu wszystkich pierścieni tłokowych tak obróć zamki pierścieni tłokowych, aby były wzajemnie przesunięte o około 120 stopni. Obrót zamków względem siebie ma zapobiec sytuacji, w której przy pierwszym uruchomieniu silnika powstaje zbyt duży przedmuch, przez co silnik źle się uruchamia.

3684

Powiązane artykuły

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH