jumpToMain
Tłoki z równoległym otworem pod korbowód

KS Kolbenschmidt pistons with keystone-shaped connecting rod recess

Improved lubrication and cooling

KS | Kolbenschmidt | Motorservice

Dlaczego istnieją tłoki z nietypowym otworem na korbowód? Jest to celowa optymalizacja, która nie stanowi wady kształtowej ani konstrukcyjnej.
Tłoki posiadające otwór na korbowód w kształcie trapezu są coraz częściej stosowane także w przypadku tłoków z prostym korbowodem.  Zalety: poprawa skuteczności smarowania i chłodzenia łożyska sworznia tłokowego, a więc większa obciążalność.   

Tłoki marki KS Kolbenschmidt, inaczej niż u innych producentów, często posiadają otwór pod korbowód w kształcie trapezu, mimo zamontowanego korbowodu o równoległej główce. W porównaniu z tłokami posiadającymi otwór pod korbowód trapezowy ukos tych tłoków nie sięga do denka tłoka, lecz kończy się często pośrodku w piaście sworznia tłokowego.
Wskazówka:
Nie chodzi tu – jak się często przypuszcza – o wadę kształtu czy nieprawidłowy tłok, lecz o celową optymalizację.
Zalety tej konstrukcji:
  • Między korbowodem i piastą sworznia tłokowego występuje duża szczelina. Zapewnia ona napływ większej ilości rozpryskiwanego oleju z wału korbowego i dyszy oleju chłodzącego na sworzeń tłokowy.
  • Większa ilość oleju poprawia jakość chłodzenia i smarowania łożyska sworznia tłokowego pod dużymi obciążeniami.
  • Sworzeń tłokowy dysponuje większą swobodą deformacji elastycznej w kierunku wału korbowego (po stronie bezciśnieniowej).
3009
18900
3008
18899
Ukos nie powoduje osłabienia piasty sworznia tłokowego. Na spodnią stronę piasty sworznia tłokowego nie są podczas spalania przenoszone siły. Poddawane działaniu ciśnienia powierzchnie sworznia tłokowego mają na grafikach kolor czerwony w celu ułatwienia zrozumienia sytuacji.

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH