jumpToMain
Rys. 1: Dokręcanie śrub zgodnie z wymaganiami producenta

Demontaż łożysk ślizgowych w razie uszkodzenia

KS | Kolbenschmidt | Motorservice

Na co należy zwracać uwagę podczas demontażu łożysk ślizgowych? Jak można odczytać przyczynę uszkodzenia po pozycji panewki łożyska i wyglądzie łożyska? Wszystkie odpowiedzi w tym artykule.

Na co należy zwracać uwagę przy demontażu panewek łożysk w przypadku uszkodzenia:

  • Należy opisać panewki łożysk miejscem osadzenia i pozycją w torze łożyska głównego, aby umożliwić lepszą ocenę przebiegu szkody. Miejsce osadzenia pozwala często doprecyzować ten przebieg, uzupełniając informacje pozyskane z wyglądu szkody. Na przykład w razie wygięcia wału korbowego jednostronne ślady zużycia znajdują się przede wszystkim na pierwszym i ostatnim łożysku głównym w torze.
  • Konieczne jest udokumentowanie warunków pracy (czasu trwania, rodzaju obciążenia) i innych czynników jak np. stosowanego oleju, aby umożliwić lepszą ocenę uszkodzenia.
  • Należy także udokumentować zmiany powstałe w innych podzespołach, np. w wale korbowym. W większości przypadków widoczne są uszkodzenia elementu współpracującego łożyska ślizgowego. Uszkodzenia łożyska są często konsekwencją usterek innych podzespołów silnika.
  • Aby umożliwić późniejszą analizę należy pobrać próbkę używanego oleju i zachować filtr oleju. Możliwe jest wykrycie i udokumentowanie pozostałości cząstek stałych, co ułatwia zidentyfikowanie potencjalnych przyczyn uszkodzenia.
  • Udokumentować należy również momenty obrotowe, konieczne do odkręcenia połączeń gwintowych w silniku. Jeżeli śruby nie zostały dokręcone właściwym momentem obrotowym, mogą występować ruchy względne pomiędzy panewką łożyska a otworem w korpusie.
3316
Rys. 1: Dokręcanie śrub zgodnie z wymaganiami producenta
3317
Rys. 2: Udokumentować osadzenie i położenie łożyska
3318
Rys. 3: Porównanie starej i nowej panewki łożyska ślizgowego

To może Cię również zainteresować

Pomiary luzów łożyskowych przy użyciu szczelinomierza KOLBENSCHMIDT PLASTIC GAUGE

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH