
Demontaż łożysk ślizgowych w razie uszkodzenia
Powrót do strony wyszukiwania
Informacje dotyczące diagnostyki
Na co należy zwracać uwagę podczas demontażu łożysk ślizgowych? Jak można odczytać przyczynę uszkodzenia po pozycji panewki łożyska i wyglądzie łożyska? Wszystkie odpowiedzi w tym artykule.
Na co należy zwracać uwagę przy demontażu panewek łożysk w przypadku uszkodzenia:
- Należy opisać panewki łożysk miejscem osadzenia i pozycją w torze łożyska głównego, aby umożliwić lepszą ocenę przebiegu szkody. Miejsce osadzenia pozwala często doprecyzować ten przebieg, uzupełniając informacje pozyskane z wyglądu szkody. Na przykład w razie wygięcia wału korbowego jednostronne ślady zużycia znajdują się przede wszystkim na pierwszym i ostatnim łożysku głównym w torze.
- Konieczne jest udokumentowanie warunków pracy (czasu trwania, rodzaju obciążenia) i innych czynników jak np. stosowanego oleju, aby umożliwić lepszą ocenę uszkodzenia.
- Należy także udokumentować zmiany powstałe w innych podzespołach, np. w wale korbowym. W większości przypadków widoczne są uszkodzenia elementu współpracującego łożyska ślizgowego. Uszkodzenia łożyska są często konsekwencją usterek innych podzespołów silnika.
- Aby umożliwić późniejszą analizę należy pobrać próbkę używanego oleju i zachować filtr oleju. Możliwe jest wykrycie i udokumentowanie pozostałości cząstek stałych, co ułatwia zidentyfikowanie potencjalnych przyczyn uszkodzenia.
- Udokumentować należy również momenty obrotowe, konieczne do odkręcenia połączeń gwintowych w silniku. Jeżeli śruby nie zostały dokręcone właściwym momentem obrotowym, mogą występować ruchy względne pomiędzy panewką łożyska a otworem w korpusie.