jumpToMain
3436

Yavaşça ilerleyen soğutma maddesi kaybı

Sızdıran EGR soğutucular çoğu zaman dikkate alınmamaktadır

Pierburg | Motorservice
Aramaya geri dön

Diyagnoz (teşhis) bilgileri

Sızdıran bir EGR soğutucu soğutma maddesi kaybına neden olabilir. EGR soğutucular tam olarak nasıl sızdırır? En sık görülen arıza sebepleri nelerdir? Islak silindir gömleklerinin contalarını, silindir kapaklarını veya silindir kapağı contalarını değiştirmeden önce neden EGR soğutucuyu kontrol etmeniz gerektiğini bu makaleden öğrenebilirsiniz.

DURUM

Euro 4 egzoz gazı standardı yürürlüğe girdiğinden beri her geçen gün daha çok EGR soğutuculu EGR sistemleri kullanılmaktadır. EGR soğutucular tipik aşınma parçaları değildir. Ancak buna rağmen bir motorun çalışma ömrü sırasında EGR soğutucu arızalanabilir.

ARKA PLAN

EGR soğutucularda motor soğutma maddesi, soğutma suyu olarak görev görür. Soğutucular, paslanmaz çelikten veya alüminyumdan üretilir. Elverişsiz veya öngörülmeyen çalışma durumlarında (örneğin motor, çok fazla kükürt içeren yakıt veya biyo yakıt ile çalıştırıldığında) daha fazla miktarda agresif yanma ürünleri oluşabilir. Bunun sonucunda uzun sürelerin ardından yavaşça ilerleyen soğutma maddesi kaybı ile birlikte dahili sızıntılar söz konusu olabilir. Su kaybının sebebi tespit etmeye çalışıldığında sıklıkla silindir kapağı contaları, silindir kapakları veya ıslak silindir gömleklerinin contaları değiştirilir, ancak bu sorunu çözmez.

3436
ARIZA SEBEPLERİ

Daha sık görülen arıza sebebi, egzoz gazı tarafında bulunan bir sızıntıdır. Soğutma maddesi tarafında oyuk oluşumu daha nadir görülen bir sebeptir. Burada uygun olmayan soğutma suları, korozyona veya kavitasyona neden olabilir. 

Egzoz gazı karşı basıncı, motorun çalışması sırasında soğutma sistemindeki basınçtan daha yüksek olduğundan, soğutma maddesi kaybı hemen fark edilmeyebilir. Motor kapatıldığında soğutma maddesi, motorun egzoz gazı veya emme kanalına gider. EGR soğutucusu emme ve egzoz valfl erinden daha yüksek bir konumda ise bir veya daha fazla silindirin yanma odasında soğutma maddesi birikebilir. Motor çalıştırıldığında, "su darbeleri" meydana gelir ve bunlar nedeniyle piston, silindir veya biyelde ağır hasarlar meydana gelir.

3437

01 Hava kütlesi sensörü
02 Şarj havası soğutucusu
03 Şarj havası sıcaklık sensörü
04 Ayar klapesi
05 EGR valfi
06 EGR soğutucu
07 Turbo (kompresör)
08 Turbo (türbin)

SONUÇ

Soğutma maddesi kaybının sebebini tespit ederken pahalı ve zaman alıcı motor onarımlarını önlemek için motor açılmadan önce EGR soğutucuda bir sızıntının olup olmadığı dikkatlice kontrol edilmelidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Selvili Sokak No 2

Helis Beyaz Ofis İş Merkezi / A Blok - No 311

Yeşilbağlar Mahallesi

34893 Istanbul

Türkiye

Telefon: +90 216 488 18 70

Faks: +90 216 488 18 72

Erdinc.Oerencik@de.kspg.com
© 2024 BF Engine Parts L.C