jumpToMain
3007

Trapez biçimli biyel girintisi olan Kolbenschmidt pistonlar

Daha iyi yağlama ve soğutma

KS | Kolbenschmidt | Motorservice

Olağan dışı biyel girintisi olan pistonlar neden mevcuttur? Bu bilinçli bir optimizasyondur ve biçimsel ya da yapısal bir hataya işaret etmez.
Trapez biçimli biyel girintisi olan pistonlar, düz biyelli pistonlarda da daha sık kullanılmaktadır.  Avantajları: Piston yatağı daha iyi yağlanıp soğutularak daha yüksek yüklenmelere dayanıklı hale getirilir. 

Kolbenschmidt pistonlar, biyel ucu paralel olan bir biyel çubuğu monte edilmiş olmasına rağmen diğer üreticilere ait pistonlara kıyasla genellikle trapez biçimli bir biyel girintisine sahiptir. Trapez biyel girintisi olan pistonlara kıyasla bu pistonlarda eğilme tamamen piston tabanına kadar olmaz ve genellikle piston pimi göbeğinin ortasına sonlanır.

BILGI
Burada - genellikle düşünüldüğü gibi - şekilsel bir hata veya hatalı bir piston değil, sadece bilinçli bir optimizasyon söz konusudur.

 
Bu konstrüksiyon türünün avantajları:
  • Biyel çubuğu ve piston pimi göbeği arasında daha büyük bir boşluk oluşur. Bu sayede krank milinden ve soğutucuyağ enjektöründen piston pimine sıçrayan ve savrulan yağ daha fazla olur.
  • Yağ girişinin daha fazla olması sayesinde, daha yüksek yüklenmelere piston yatağı daha iyi yağlanıp soğutulur.
  • Piston pimi, krank mili yönünde (basıncın tahliye edildiği tarafta) elastik şekilde deforme olabilmesi için daha fazla serbest alana sahiptir.
3009
18900
3008
18899

Buradaki eğilme nedeniyle piston pimi göbeğinin zayıflaması söz konusu olmaz. Piston pimi göbeğinin alt tarafında yanma sırasında piston pimi üzerine basınç kuvveti aktarılmaz.

Daha iyi anlaşılabilmesi için piston piminin basınç altında olan yüzeyleri kırmızı renkte gösterilmiştir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Selvili Sokak No 2

Helis Beyaz Ofis İş Merkezi / A Blok - No 311

Yeşilbağlar Mahallesi

34893 Istanbul

Türkiye

Telefon: +90 216 488 18 70

Faks: +90 216 488 18 72

Erdinc.Oerencik@de.kspg.com
© 2024 BF Engine Parts L.C