jumpToMain
3349

Takla klapeleri/Tumble klapeleri

Fark nerede?

Pierburg | Motorservice

Takla klapeleri, Tumble klapeleri, girdap klapeleri veya giriş kanalı kapatma elemanı arasındaki fark nedir? Bunlar arasında bir fark var mıdır, yoksa emme borusunda bulunan aynı ünite için farklı tanımlar mı vardır? Bunu buradan öğrenebilirsiniz.

Modern benzinli ve dizel araçlarda kullanılan Pierburg emme borularının emme kanallarında sık sık takla veya Tumble klapeleri mevcuttur.

TAKLA KLAPELERI

Takla klapeleri, silindir ekseni boyunca bir girdap oluşturur. Bu klapeler, düşük devir sayılarında yakıt-hava karışımının daha iyi karışması için dizel motorlu araçlarda kullanılır. Bunun için her silindir için hava, emme borusunda iki ayrı kanal üzerinden beslenir. İki kanaldan birisi bir takla klapesi ile kapatılabilir. Bunun sonucunda taze hava girdap gibi döndürülür. Karışımın daha iyi olması sayesinde tüketim ve zararlı madde emisyonu azalır. Daha yüksek devir sayılarında ve torklarda daha iyi bir doluluk derecesi elde etmek için takla klapesi açılır. Takla klapeleri, motor çalıştırıldığında ve itme işletiminde de açıktır. 

Takla klapeleri, "Girdap klapeleri" veya "Giriş kanalı kapatma elemanı" olarak da tanımlanır. Opel Twinport motorunda takla klapesi, kısmi yük işletiminde kısma kayıplarını azaltmak için kullanılır.

3350
3351
TUMBLE KLAPELERI

Tumble klapeleri, pistonun eksen yönünün dikine bir girdap oluşturur. Bunu elde etmek için hava giriş kanalı iki ayrı kanala ayrılır ve bu kanallardan biri Tumble klapesi tarafından kapatılabilir (Şekil 3) veya bir klape yandan hava akımına döndürülür (Şekil 4). 

Tumble klapeleri, vardiyalı yük işletimini gerçekleştirmek için doğrudan benzin enjeksiyonlu araçlarda (örn. FSI motorlarda) kullanılır. Vardiyalı yük işletiminde yakıt-hava karışımı, hedef odaklı üretilen bu hava akımı ve özel piston geometrisi sayesinde bujinin hemen etrafında bir "karışım balyası" halinde yoğunlaştırılır ve ateşlenir. Böylece yanma odasının kenar bölgelerinde saf hava bulunur. Bu hava, yanma sırasında izole edici bir etkiye sahiptir ve ısı kayıplarını önler. Motor kısmasının kaldırılması ile de tüketim azaltılır. 

Daha yüksek devir sayılarında ve torklarda daha iyi bir doluluk derecesi elde etmek için Tumble klapesi açılır. Bu homojen işletimde motor, geleneksel bir püskürtmeli motor gibi çalışır, ancak daha yüksek kompresyon nedeniyle verimlilik derecesi daha iyidir. Böylelikle yüksek devir sayılarında performanstan veya torktan ödün vermeden düşük devir sayısı aralığında tüketimi azaltmak mümkündür. 

Tumble klapesi, "Yük hareket klapesi" olarak da tanımlanır.

3352
3349
3353

BILGI: Kısma kayıpları/kısmayı kaldırma

Emme kanalında tam olarak açılmayan bir gaz kelebeği, taze hava beslemesini daraltır. Bunun sonucunda oluşan direnç, "kısma kayıplarına" neden olur. Gaz kelebeğinin daha fazla açılmasını mümkün kılan her önlem ("kısmayı kaldırma"), bu kısma kayıplarını ve tüketimi azaltır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

What is the structure of intake manifolds? (3D animation) - Motorservice Group

Ürün grupları

Selvili Sokak No 2

Helis Beyaz Ofis İş Merkezi / A Blok - No 311

Yeşilbağlar Mahallesi

34893 Istanbul

Türkiye

Telefon: +90 216 488 18 70

Faks: +90 216 488 18 72

Erdinc.Oerencik@de.kspg.com
© 2024 BF Engine Parts L.C