jumpToMain
3780

Su pompası sızdırıyor mu?

Pierburg | Motorservice

Su pompasından soğutma maddesi mi sızmış? Kaçıran bir su pompasının nedenleri nelerdir? Bir pompanın bozuk olduğu nasıl anlaşılır? Su pompasında neden çökeltiler görülüyor? Bir keçe nasıl çalışır? Cevapları bu makalede bulabilirsin.

Hasar mı, değil mi?

Su pompasının dışında soğutma maddesi görüldüğünde, bu çoğunlukla hasar değildir, bilakis su pompalarının dönen milde özel bir sızdırmazlık sistemi ile donatılmış olmalarından kaynaklanmaktadır.  Soğutma sisteminin sızdırmazlığı mil üzerinde bir keçe ile sağlanır. Bu conta bir sabit ve bir de dönen parçadan oluşmaktadır. Soğutma sisteminin basınçsız durumda da sızdırmaması için bir yay her iki parçayı birbirine bastırır.  Kayar segmanın her iki temas yüzeyi, soğutma sıvısı tarafından yağlanır ve aynı zamanda soğutulur. Bu konstrüksiyon şekli sayesinde otomatik olarak her zaman az miktarda soğutma maddesinin temas yüzeylerinden sızması söz konusu olur. Bu yüzden sızıntı deliğinde veya su pompasının dış tarafında az miktarda soğutma sıvısı veya renkli çökeltiler görülebilir. Özellikle montajdan hemen sonra sızdırmazlık kontrolünde bu kafa karışıklıklarına neden olabilir. Ancak belirli bir sızıntı miktarı normaldir ve huzursuz olmaya gerek yoktur.

3781
3780

Soğutma maddenin değiştirilmesi

Ancak uzun bir süre boyunca keçe ve böylelikle sızıntı deliği üzerinden büyük miktarlarda soğutma maddesi sızıyorsa, bu çoğu zaman soğutma maddesindeki kirlenmelere bağlıdır. Çünkü pompa değiştirildiğinde soğutma sistemi temizlenmezse veya kirli soğutma maddesi kullanılırsa, kireç, pas ve kir yüzünden temas yüzeylerinde aşınmanın artması ve böylece soğutma maddesi çıkışı meydana gelebilir. Bunu önlemek için soğutma maddesinin verilen değiştirme periyotlarına uyulmasına mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Su pompası sızdırıyor mu?

Sözcükler

Ürün grupları

İlgili makaleler

Selvili Sokak No 2

Helis Beyaz Ofis İş Merkezi / A Blok - No 311

Yeşilbağlar Mahallesi

34893 Istanbul

Türkiye

Telefon: +90 216 488 18 70

Faks: +90 216 488 18 72

Erdinc.Oerencik@de.kspg.com
© 2024 BF Engine Parts L.C