jumpToMain
3458

Sizdirmazlik sorunlari ve piston segmani hasarlari

Pistonlarin düzgün hareket etmemesi

KS | Kolbenschmidt | Motorservice
Aramaya geri dön

Diyagnoz (teşhis) bilgileri

Biyel eğilmesi veya biyel torsiyonu genellikle motor hasarlarından sonra ortaya çıkar. Bu durum pistonun eğik hareket etmesine neden olabilir. Pistondaki eğik hareketin motor için ne gibi sonuçlar doğurabileceğini ve hangi hasarları oluşturabileceğini bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Motor hasarlarının oluşması sonucunda yine biyel dönmesi/ bükülmesi meydana gelir. Rektifiye işleminde büyük ve küçük biyel yuvasının paralelliği kontrol edilmediğinde veya biyel doğrultulmadığında motorun ilerideki çalışmalarında piston, silindir içinde düzgün hareket etmeyecektir.

Piston segmanları silindir içerisinde dairesel olarak hareket etmez, aksine elips şeklini alır. Bu nedenle ciddi sızdırmazlık sorunları meydana gelir. Piston segmanları silindirin bir tarafında alt kenar üzerinde, diğer tarafında ise üst kenar üzerinde dururlar.

Segman, segman yuvası içinde dönebilme özelliğini koruduğu sürece kısa bir süre sonra yuvarlak kavisli bir Şek. alacaktır. Bu yuvarlaklık istenen yapısal yuvarlaklığın ciddi oranda üzerine çıkar, bu durumda yağlama tabakası önemli derecede kalınlaşır ve iyi bir yağ sıyırma işlemi mümkün olmaz.

Bunun dışında pistonun eğik hareket etmesi nedeniyle segmanlarda pompalama etkisi yapar ve yanma odasına daha fazla yağ girmesine sebep olur. 

Piston segmanları genellikle, bu eğik hareket nedeniyle artık dönemez hale gelir ve elips şeklinde yaylanır. Bunun sonucunda farklı oranda bir radyal aşınma meydana gelir ve genelde piston segmanları kırılır.

3459

Bunlar da ilginizi çekebilir

Selvili Sokak No 2

Helis Beyaz Ofis İş Merkezi / A Blok - No 311

Yeşilbağlar Mahallesi

34893 Istanbul

Türkiye

Telefon: +90 216 488 18 70

Faks: +90 216 488 18 72

Erdinc.Oerencik@de.kspg.com
© 2024 BF Engine Parts L.C