jumpToMain
3752

Sekonder hava sisteminde hata araması

Pierburg | Motorservice

Sekonder hava supabındaki arızalar nasıl fark edilir? Sekonder hava pompası seslere neden oluyor, bunu nasıl kontrol ederiz? Sekonder hava pompasının gövdesindeki erime izleri nereden geliyor? Devre rölesi sıkıştığında ne olur? Yapışmış bir sekonder hava supabı nelere yol açar? Sekonder hava sisteminin nasıl hasar bakımından kontrol edildiğini bu makale gösterir.

Sekonder hava sistemindeki bir hata çoğu kez bir kazıma, ıslık sesi veya artık çalışmayan bir sekonder hava pompası ile kendini belli eder. OBD'li araçlarda, motor kontrol ünitesinde bir hata kodu da kaydedilmiş olabilir. 

İpucu 1: Sekonder hava pompasının elektrik kumandasını, motor kontrol ünitesi ve devre rölesi üzerinden kontrol et.
Sekonder hava pompasının fonksiyon kontrolü soğuk motor ile yapılabilir: Sonrasında pompa 90 saniyeye kadar duyulabilir. Ancak kontrol motor çalışma sıcaklığındayken de yapılabilir: bir diyagnoz test cihazı veya bir harici 12 Volt gerilim kaynağı ile. Bir arıza belirlenmezse, aşağıdaki hata kaynaklarına bakılmalıdır: Gövdedeki veya sekonder hava pompasının geçme kontaklarındaki erime izleri ve/veya güçlü erime kokusu. Bu durumlarda devre rölesi mutlaka değiştirilmelidir.

3753
İpucu 2: Çoğu bozulma nedeni, sekonder hava pompası içinde su veya egzoz gazı yoğuşuğu bulunmasıdır: Bu, devre dışı kalmasından önce büyük gürültüler çıkarır. Duru su veya pas, hava filtresi ile sekonder hava pompası arasında sızdırma belirtisidir. 
İpucu 3: Egzoz gazı yoğuşuğu sadece sekonder hava supabı üzerinden pompaya girebilir. Bunun nedeni, artık tamamen kapatmayan, yapışmış bir sekonder hava supabıdır. Parmak ile örnek alma sayesinde tortuların olup olmadığı kontrol edilebilir. Eğer tortular varsa, sekonder hava supabı bozuktur ve değiştirilmelidir.
İpucu 4: Pnömatik kontrollü sekonder hava supaplarında, kumanda edilen manyetik valf ve vakum kontrol edilmelidir. En az 390 mbar vakuma ulaşılamıyorsa, muhtemelen sızdırmalar mevcuttur.
3752
3754

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sekonder hava sisteminde hata araması

İlgili makaleler

Selvili Sokak No 2

Helis Beyaz Ofis İş Merkezi / A Blok - No 311

Yeşilbağlar Mahallesi

34893 Istanbul

Türkiye

Telefon: +90 216 488 18 70

Faks: +90 216 488 18 72

Erdinc.Oerencik@de.kspg.com
© 2024 BF Engine Parts L.C