jumpToMain
3738

Plastic Gauge ile yatak boşluklarının kontrol edilmesi

KS | Kolbenschmidt | Motorservice

Krank milinde ve biyelde yatak boşluğu nasıl kolayca kontrol edilir? Azami yatak boşluğu ne kadar büyük olabilir? Asgari yatak boşluğu ne kadar küçük olabilir? Ölçüm şeritleri nasıl kullanılır? Ekstra büyük kaymalı yataklar ne zaman kullanılır? Bu soruların cevaplarını bu video makalesinde bulabilirsiniz.

Plastic Gauge, kalibre edilmiş, ince, plastik bir şerittir. Bu şeritle, yatak boşluğu ve yarık ölçüleri kontrol edilebilir. Bu şerit, mikrometre aracılığıyla hızlı ölçümün mümkün olmadığı biyel ve krank yataklarında kullanılır. 

Hazırlık
Yatak kapağını çıkardıktan sonra milin ve yatak kovanının yüzeyini temizleyin. Şimdi uygun Plastic Gauge şerit, milin çalışma yüzeyinin enine olacak şekilde biraz gres ile sabitlenir. Ölçüm şeridinin yatak yüzeyine yapışmasını önlemek için yatak yüzeyine biraz silikon sprey sıkabilirsiniz. Ardından yatak kapağı, belirtildiği gibi monte edilir.

Dikkat: Krank milini döndürmeyin, aksi takdirde iplik kirlenir ve ölçüm sonucu yanlış olabilir. 

3739

Ölçüm

Ölçüm yapmak için yatak kapağını tekrar çıkartın ve teslimat kapsamında bulunan ölçüm skalası ile ölçüm şeridinin ne kadar bastırıldığını kontrol edin. Ölçüm şeridi ne kadar geniş bastırılmışsa, yatak boşluğu o kadar küçüktür. Daha sonra bu değer, katalogdaki verilerle veya servis el kitabındaki değerlerle karşılaştırılabilir.

3740
3738

Bunlar da ilginizi çekebilir

Plastic Gauge ile yatak boşluklarının kontrol edilmesi

İlgili makaleler

Selvili Sokak No 2

Helis Beyaz Ofis İş Merkezi / A Blok - No 311

Yeşilbağlar Mahallesi

34893 Istanbul

Türkiye

Telefon: +90 216 488 18 70

Faks: +90 216 488 18 72

Erdinc.Oerencik@de.kspg.com
© 2024 BF Engine Parts L.C