jumpToMain
3455

Kullanilmiş pistonlarin değerlendirilmesi

Segman yuvalarinin ölçümü ve değerlendirilmesi

KS | Kolbenschmidt | Motorservice

Yeni piston segmanları monte edildiğinde, kullanılmış pistonlar tekrar kullanılabilir mi? Segman yükseklik boşluğu nasıl ölçülür? Bir segman yuvası ne zamandan itibaren aşınmış kabul edilir? Kalınlık mastarının fonksiyonu nedir? Buradan öğrenebilirsiniz.

Çalışmış olan pistona yeni segmanlar takılacağı zaman, pistonun tekrar kullanılabilir olup olmadığına segman yükseklik boşluğuna bakılarak karar verilir. İlgili piston segmanı Şek. 1'de gösterildiği gibi temizlenmiş olan segman yuvası içine yerleştirilir ve bir kalınlık mastarı ile ölçülür. Çalışmış olan bir piston içindeki yeni piston segmanı ölçüleceği zaman, segmanı piston üzerine monte etmektense şekilde gösterilen yöntemi uygulamak daha başarılı sonuç verecektir. Segmanı piston üzerine takma ve sökme işlemi birkaç kez gerçekleştirilirse, bazı durumlarda segman malzemesi deforme olabilir ve bu da segman fonksiyonunu etkileyebilir.

3455
DIKKAT
3456

Aşınma ölçüsü, ölçülecek segman yuvasının dış kenarıyla ilişkili bir ölçüdür, yani Şek. 2'de gösterildiği gibi 0,12 mm kalınlığındaki bir kalınlık mastarının piston segmanı ile segman yuvası arasına sokulabilmesi mümkün olmamalıdır. Bu ölçülerdeki bir kalınlık mastarı söz konusu aralığa giriyorsa segman yuvasında zaten aşınma gerçekleşmiş demektir.

Segman yüksekliği boşluğu (mm) Pistonun kullanılabilirliği
0.05-0.10 Piston kullanılabilir
0.11-0.12 Çok dikkatli olunmalıdır
> 0.12 Piston aşınmıştır ve değiştirilmesi zorunludur
3457

Trapez segmanlarda segman yüksekliği boşluğunun kontrolü, pistona takılı ve gerilmemiş olduğu durumlarda yapılması mümkün değildir. Segmanın trapez geometrisine sahip olması nedeniyle trapez kanalındaki doğru yükseklik boşluğu ölçüsü ancak, piston segmanı silindir ölçüsüne kadar gerildiğinde veya silindir içine monte edildiğinde oluşur. 

Bu durumda ölçüm işlemi zorlukla gerçekleştirilebilir. Bu sebepten dolayı kontrol işlemi sadece, kanal aşınmasının gözle kontrol edilmesi ile sınırlı olur (Şek. 3).

Bunlar da ilginizi çekebilir

Selvili Sokak No 2

Helis Beyaz Ofis İş Merkezi / A Blok - No 311

Yeşilbağlar Mahallesi

34893 Istanbul

Türkiye

Telefon: +90 216 488 18 70

Faks: +90 216 488 18 72

Erdinc.Oerencik@de.kspg.com
© 2024 BF Engine Parts L.C