jumpToMain
3789

Hava kütlesi sensörü

Pierburg | Motorservice

Bir hava kütlesi sensörü nasıl çalışır? Hangi hava kütlesi ölçer modelleri vardır? Hava kütlesi ölçer (HKÖ) ne için kullanılır? Hava kütlesi ölçerler nasıl bir yapıya sahiptir? Sıcak film sensörleri araçta ne yapar? Bu makalede cevapları bulabilirsiniz.

Hava kütlesi ölçer (HKÖ) olarak da bilinen hava kütlesi sensörü, hava filtresi gövdesi ile emme manifoldu arasına monte edilmiştir. Bu bileşenin görevi, motora giren hava kütlesini belirlemek ve motor kumandasına iletmektir. Bu değerler daha sonra enjeksiyon miktarını hesaplamak için ve dizel motorlarda ek olarak egzoz gazı resirkülasyonunu regüle etmek için kullanılır. Böylece hava kütlesi sensörü, hava besleme sisteminde ve zararlı madde azaltması için merkezi bir ünitedir.

Hava kütlesi sensörünün tamamı, içerisinde emme havasının esas sensörün yanından aktığı bir akış kanalından (boru) oluşur. Uygulamaya ve araca bağlı olarak hava kütlesi sensörü, komple bir plastik boru içerisine entegre edilmiş şekilde veya ayrı olarak sadece esas sensör tek başına bir takılabilir modül olarak sunulur. Her iki model de hava kütlesi sensörü olarak tanımlanır.

3789

Sıcak film sensörleri

Sıcak film sensörleri, en modern hava kütlesi sensörü şeklidir. Bunlarda dirençlerin ince film olarak takılı olduğu bir sensör plakası bulunmaktadır. Böylece değişiklikler, hızlı ve hassas bir şekilde ölçülebilmektedir. Sensör, araca bağlı olarak yakl. 120 ila 180 derece arasında sabit bir sıcaklığa ısıtılır. Yanından geçen emiş havası, sıcak film sensörünü soğutur. Sensörü tekrar ilk baştaki sıcaklığa ısıtmak için gerekli olan ısıtma akımı ile emilen hava kütlesini belirlemek de mümkündür. 

Bunlar da ilginizi çekebilir

How does an air mass sensor work? (3D animation)

İlgili makaleler

Selvili Sokak No 2

Helis Beyaz Ofis İş Merkezi / A Blok - No 311

Yeşilbağlar Mahallesi

34893 Istanbul

Türkiye

Telefon: +90 216 488 18 70

Faks: +90 216 488 18 72

Erdinc.Oerencik@de.kspg.com
© 2024 BF Engine Parts L.C