jumpToMain
3795

Hava kütlesi sensörlerini kontrol etme

Pierburg | Motorservice

Hava kütlesi sensörünün bozuk olup olmadığını nasıl test edebiliriz? Çalışan veya duran motorda LMS nasıl kontrol edilir? Kontrolü ne manipüle edebilir? Bu makalede cevapları bulabilirsiniz.

Hata kodlarını (OBD) okurken hava kütlesi sensörünün bozulduğu gösterilirse, bu değiştirilmeden önce kontrol edilmelidir. Gerilim beslemesi kontrolü
Bu sırada sensörün pin yerleşimi ve aracın devre şemaları dikkate alınmalıdır. Kontrol bir voltmetre, bir osiloskop veya motor test cihazları ile de yapılabilir. Doğrudan hava kütlesi konnektörüne uygun test uçları ile bir ölçüm cihazı bağlamak da mümkündür. 

Dikkat: Bu sırada hatları delmeyin.

Kontak açıkken kontrol
Kontak açıkken pin 2 ve araç şasisi arasında yakl. 12 Volt araç elektriği bulunmalıdır. Pin 3 ve pin 4 arasında yakl. 5 Volt sensör gerilimi bulunur. Bu değerlere ulaşılmadığında, ilgili tüm hatlar ve konnektörler kısa devre, kesinti ve geçiş direnci bakımından kontrol edilmelidir. 

3796
3795

Durgun havada çıkış gerilimi
Duran motorda pin 3 ve pin 5 arasındaki çıkış gerilimi yakl. 1 Volt olur. Ölçümün hava cereyanı ile manipüle edilmemesine mutlaka dikkat edin. 

Yük altında ölçüm
motoru çalıştırın! Burada ölçüm 1,2 – 1,8 Volt sonucunu vermelidir. Kesme devir sayısına kadar gaz verildiğinde 3,6 – 4,4 Volt'a ulaşılmalıdır. Bir ölçüm sırasında bu değerlere ulaşıldıysa, hava kütlesi sensörü sorunsuzdur. Hata başka noktada aranmalıdır: örn. emilen havada kirlilikler, kirli veya yanlış hava filtresi ya da emme hattında sızdırmalar. Yapışmış emme borusu klapeleri, EGR valfleri veya gaz kelebeğindeki çökeltiler de sağlam bir hava kütlesi sensörünün hesaplanmış nominal değerden sapması ve böylece hata kaydında bir girişe neden olabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hava kütlesi sensörlerini kontrol etme

İlgili makaleler

Selvili Sokak No 2

Helis Beyaz Ofis İş Merkezi / A Blok - No 311

Yeşilbağlar Mahallesi

34893 Istanbul

Türkiye

Telefon: +90 216 488 18 70

Faks: +90 216 488 18 72

Erdinc.Oerencik@de.kspg.com
© 2024 BF Engine Parts L.C