jumpToMain
3759

Emme borularının yapısı ve fonksiyonu

Pierburg | Motorservice

bir emme borusu nasıl çalışır? Takla klapeleri nelerdir? Takla klapelerinin bir motorun performansı üzerindeki etkisi nedir? Doluluk derecesi nedir? Hangi montaj parçaları bulunur? Bu makalede cevapları bulabilirsiniz.

Emme boruları, yakıt hava karışımının her bir silindire dağıtılması görevine sahiptir. Performans ve verimliliği artırırken zararlı maddeleri ve tüketimi düşürmek istendiğinde, bunlar önemli bir ünitedir. Hem emme borusu kanallarının uzunluğu, hem de takla ve tumble klapesi gibi komponentler, doluluk derecesi ve böylelikle bir içten yanmalı motorun etki derecesi üzerinde etkiye sahiptir. Motorservice'in ürün yelpazesinde, benzinli ve dizel araçlar için, karışım hazırlamayı ve zararlı madde azaltmasını optimize etmek amacıyla sabit veya değiştirilebilir emme borusu kanal uzunluğu, takla klapesi/Tumble klapesi, düşük ağırlıklı magnezyumdan AGR karıştırma borusunun yanı sıra emme borusu basınç sensörü, ayar motoru ve elektrikli valfları olan emme boruları vardır.

Emme borusundaki takla klapeleri şöyle çalışır

Resim 1:

Düşük devir sayısında takla klapeleri kapalıdır. Bu güçlü bir girdaplama ve bu sayede silindir içinde daha güçlü bir karışma sağlar. Böylece daha az zararlı madde ile daha verimli bir yanma sağlanır.

Resim 2:
Buna karşın yüksek devir sayısında takla klapeleri açıktır: silindirde daha yüksek bir doluluk derecesi ve bu sayede daha yüksek bir performans için.

3759
3760

Bunlar da ilginizi çekebilir

Emme borularının yapısı ve fonksiyonu

İlgili makaleler

Selvili Sokak No 2

Helis Beyaz Ofis İş Merkezi / A Blok - No 311

Yeşilbağlar Mahallesi

34893 Istanbul

Türkiye

Telefon: +90 216 488 18 70

Faks: +90 216 488 18 72

Erdinc.Oerencik@de.kspg.com
© 2024 BF Engine Parts L.C