jumpToMain
3756

3 yollu katalitik konvertör ve lambda sensörü

Pierburg | Motorservice

3 yollu katalitik konvertörler nasıl çalışır? Bunlara ne için ihtiyaç duyulur? Bir ayarlama sensörü nedir? Monitör sensörü altında ne anlaşılır? Lambda sensörleri nasıl çalışır? Cevapları buradan alabilirsiniz.

Egzoz gazı ardıl işleme

Yanma sırasında silindirlerde karbonmonoksit, azot oksitler, kükürt dioksit ve hidrokarbonlar gibi ham emisyonlar oluşur. Bu ham emisyonlar, egzoz gazı ardıl işleme sayesinde daha az zararlı egzoz gazlarına dönüştürülür. İdeal koşullarda sadece azot, karbondioksit ve su artakalır.
Egzoz gazı ardıl işlemenin klasik yönetimi "Kontrollü 3 yollu katalitik konvertör"dür. Burada redüksiyon ve oksidasyonun üç kimyasal reaksiyonu paralel yapılır. Katalitik konvertörün önünde bulunan ve ayarlama sensörü de denilen lambda sensörü yardımıyla lambda değeri belirlenir. Motor yönetimi, giriş büyüklüğü olarak bu değer ile verimli bir yanma için yakıt verilmesini kontrol eder.

3756
3757

Lambda sensörünün fonksiyonu

Katalitik konvertör, on-Board diyagnoz (OBD) üzerinden denetlenir. Egzoz gazına yanmamış yakıt ulaşırsa, bu katalitik konvertöre zarar verebilir. Ayrıca katalitik konvertör zamanla eskir ve böylece zararlı maddeleri dönüştürme yeteneğini zaman içerisinde kaybeder. Bu nedenle katalitik konvertörün arkasında bulunan ikinci bir lambda sensörü, katalitik konvertörün durumunu denetler. Bu ikinci sondaya monitör sensörü adı verilir.
Lambda sensörleri, egzoz gazındaki oksijen oranını ölçer. Ayarlama sensörü ve monitör sensörü çok benzer olduğunda bu, katalitik konvertörde neredeyse hiç egzoz gazı temizlemesi yapılmadığı anlamına gelir – katalitik konvertör bozuktur, OBD bunu sonra bildirir. 

Bunlar da ilginizi çekebilir

3 yollu katalitik konvertör ve lambda sensörü

Selvili Sokak No 2

Helis Beyaz Ofis İş Merkezi / A Blok - No 311

Yeşilbağlar Mahallesi

34893 Istanbul

Türkiye

Telefon: +90 216 488 18 70

Faks: +90 216 488 18 72

Erdinc.Oerencik@de.kspg.com
© 2024 BF Engine Parts L.C