
Uszkodzenia zaworów i ich przyczyny
Informacje dotyczące diagnostyki
Zawór nie zamyka się prawidłowo? Możliwa przyczyna to błędnie ustawiony luz zaworu − lub gniazdo zaworowe wzgl. prowadnica zaworów nie zostały centrycznie dostrojone. Także zbyt duży lub zbyt mały luz prowadnicy zaworu może mieć fatalne skutki. Przegląd możliwych uszkodzeń zaworów i ich przyczyn znajduje się w tym artykule.
Błędy przy montażu i ustawianiu
Nieprawidłowe ustawienie luzu zaworowego
Przyczyna:
Został ustawiony za mały luz zaworowy albo nie zostały zachowane interwały konserwacyjne.
Skutek:
Zawór nie zamyka się prawidłowo. Gazy spalinowe przepływające przez gniazdo zaworu nagrzewają grzybek zaworu. Dochodzi do przegrzania i przepalanie grzybka zaworu w obszarze gniazda.
Błędy przy montażu sprężyny zaworowej
Przyczyna:
Sprężyna nie została prawidłowo osadzona przy montażu. Skręcenie wytworzyło moment zginający (M) działający bocznie na trzonek zaworu.
Skutek:
Wynikające stąd przemienne obciążenie zginające doprowadziło do zniszczenia prowadnicy zaworu i w końcu do złamania końca trzonka zaworu.
Błędy montażu popychaczy hydraulicznych
Przyczyna:
Po montażu popychaczy nie został zachowany wymagany czas do momentu uruchomienia silnika (min. 30 min). Nadmiar oleju w przestrzeni roboczej popychacza nie miał dość czasu na ulotnienie się.
Skutek:
Po przedwczesnym uruchomieniu silnika zawory biją w tłoki, ulegają wygięciu albo pękają.
Błędy obróbki
Błędy równoległości gniazda zaworu albo prowadnicy zaworu
Przyczyna:
Gniazdo albo prowadnica zaworu nie zostały obrobione centrycznie.
Skutek:
Zawór nie zamyka się prawidłowo, przegrzewa się i ulega przepaleniu w obszarze gniazda. Wskutek jednostronnego obciążenia grzybka zaworu mogą też występować pęknięcia zmęczeniowe w obszarze przejścia trzonka w grzybek.
occur as a result of the unilateral stress of the valve head.
Za duży luz prowadnicy zaworu
Przyczyna:
Luz prowadnicy zaworu jest zbyt duży, ponieważ prowadnice zaworów są mocno zużyte albo zostały nadmiernie starte podczas naprawy.
Skutek:
Wskutek wnikania gorących gazów mogą powstawać znaczne ilości nagaru w obszarze prowadzenia trzonka. Ruch zaworu jest utrudniony, nie zamyka się i występują przegrzania (nadpalenia, kanały wyrzutowe) w powierzchni gniazda.
Za mały luz prowadnicy zaworu
Przyczyna:
Przy wymianie prowadnic zaworów została przewidziana za mała średnica prowadnic.
Skutek:
Niedostateczne smarowanie, utrudniony ruch i otarcia trzonka zaworu w prowadnicy. Jako uszkodzenia wtórne mogą wystąpić m. in. przegrzania grzybka i/lub obszaru gniazda.
Montaż zużytych części
Stosowanie zużytych zamków zaworów
Przyczyna:
Przy wymianie zaworów zostały użyte stare, zużyte zamki zaworów.
Skutek:
Użycie zużytych zamków zaworów może spowodować poluzowanie mocowania zaciskowego we wkładzie. Dochodzi do korozji ciernej trzonka i osłabienia zaworu w tym obszarze. Może to prowadzić do pęknięć zmęczeniowych.
Montaż uszkodzonych popychaczy/dźwigienek zaworowych
Przyczyna:
Siła popychacza działa na powierzchnię końca trzonka zaworu nieśrodkowo.
Skutek:
Dochodzi do jednostronnego zużycia trzonka i jego końca. Wywołane nieśrodkowym działaniem siły obciążenie trzonka zaworu siłami poprzecznymi prowadzi do pęknięć zmęczeniowych w obszarze mocowania zaciskowego.
Montaż wygiętych zaworów
Przyczyna:
Wskutek wygięcia trzonka zaworu dochodzi do jednostronnego oparcia gniazda zaworu na pierścieniu gniazda zaworu.
Skutek:
Wskutek jednostronnego oparcia występuje przemienne obciążenie siłami zginającymi i powstają pęknięcia zmęczeniowe na przejściu w trzonek.
Zakłócenia spalania
Przeciążenie zaworów wskutek zakłóceń spalania
Przyczyna:
Wskutek zakłóceń spalania występują znacznie podwyższone obciążenia ciśnieniowe i termiczne w komorze spalania.
Skutek:
Grzybek zaworu nie wytrzymuje wysokich obciążeń termiczno-mechanicznych i wygina się do wewnątrz. Dochodzi do powstawania tzw. tulipanów i pęknięć w obszarze grzybka.