jumpToMain
Rys. 1: Schemat obiegu oleju

Napełnianie układu smarowania ciśnieniowego olejem w wyremontowanych silnikach

KS | Kolbenschmidt | Motorservice
17857

Jak napełniać silniki olejem po naprawie? Dlaczego operacja napełniania przeprowadzana jest pod ciśnieniem? Jak można uniknąć uszkodzeń wskutek docierania w przypadku remontowanych silników? Na co należy zwrócić uwagę przy uruchamianiu nowych i wyremontowanych silników? Tu znajdziesz dokładny opis.

SYTUACJA

Już po pierwszym uruchomieniu wyremontowanego silnika może ponownie dojść do uszkodzenia łożysk ślizgowych. Przyczyna: Pompa oleju może wytwarzać ciśnienie oleju dopiero po napełnieniu układu smarowania ciśnieniowego olejem i jego odpowietrzeniu. Po uruchomieniu suchego silnika czas potrzebny na dotarcie oleju do punktów łożyskowania może być za długi. Niedostateczne zasilanie olejem wpływa ujemnie szczególnie na poddawane wysokim obciążeniom łożyska ślizgowe korbowodów. W fazie pierwszego uruchamiania korbowody smarowane są przeważnie olejem naniesionym na nie w czasie montażu. Rezerwa ta szybko się jednak zużywa, wskutek czego tarcie półpłynne i przegrzanie powoduje uszkodzenie łożysk.

ŚRODEK ZARADCZY

Aby wykluczyć uszkodzenie silnika przy pierwszym uruchamianiu, zaleca się zawsze uprzednie manualne napełnienie układu smarowania ciśnieniowego olejem silnikowym. Zapewnia to całkowite usunięcie powietrza z układu smarowania ciśnieniowego i sprawne działanie części od początku eksploatacji silnika. Oprócz łożysk ślizgowych procedura ta wpływa też korzystnie na hydrauliczne napinacze łańcuchów, hydrauliczne nastawniki wałków rozrządu, popychacze hydrauliczne oraz inne smarowane olejem silnikowym części, takie jak turbosprężarka, pompy paliwowe, pompy wtryskowe oraz pompy podciśnieniowe.

19039

WSKAZÓWKA

Procedura ta jest generalnie wymagana przez wielu renomowanych producentów silników w ramach rozruchu nowych i remontowanych silników.

SPOSÓB POSTĘPOWANIA

1. Przy użyciu zbiornika ciśnieniowego olej przeznaczony do smarowania silnika należy wpompować do silnika przez króciec gwintowany układu smarowania ciśnieniowego (Rys. 1 i 2). Jako punkty przyłączenia można wykorzystywać przewidziane przez producenta silnika zatyczki kanału olejowego lub złącze presostatu regulującego ciśnienie oleju.

19040

2. Teraz należy pompować olej do silnika tak długo, aż olej zacznie wypływać z punktów smarowniczych znajdujących się w największej odległości od pompy oleju. Są to z reguły łożyska dźwigienek zaworowych (Rys. 3) lub łożyska górnych wałków rozrządu. Nie może przy tym dojść do przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego ciśnienia oleju podczas pracy silnika. W czasie napełniania układu ciśnieniowego smarowania olejem silnik należy obracać ręką w normalnym kierunku obrotów.

3418
Rys. 3

3. Należy przy tym uważać, by poziom oleju w zbiorniku, z którego napełniany jest układ, nie spadł poniżej poziomu minimalnego. Jeżeli podczas napełniania układu smarowania ciśnieniowego olejem dojdzie do zassania powietrza i wpompowania go do obiegu oleju, cała procedura wymaga powtórzenia.

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH