
Konstrukcja i sposób działania kolektorów dolotowych
Informacje dla użytkowników
jak działa kolektor dolotowy? Czym są klapy zawirowujące? Jaki wpływ mają klapy zawirowujące na moc silnika? Co to jest stopień napełnienia? Jakie istnieją elementy wyposażenia? Odpowiedzi zawiera niniejszy artykuł.
Zadaniem kolektora dolotowego jest rozprowadzanie mieszanki paliwowo-powietrznej na poszczególne cylindry. Jest to ważny element, pozwalający na zwiększenie mocy i wydajności przy jednoczesnym obniżeniu emisji szkodliwych substancji i zużycia paliwa. Zarówno długość kanałów kolektora dolotowego, jak i jego elementy, takie jak na przykład klapy zawirowujące i wirowe, mają wpływ na stopień napełnienia oraz sprawność silnika spalinowego. Firma Motorservice oferuje w swoim asortymencie produktów kolektory dolotowe do pojazdów z silnikami z zapłonem iskrowym i samoczynnym, o stałej i zmiennej długości kanału ssącego, z klapami zawirowującymi lub wirowymi, zapewniające zoptymalizowanie przygotowywanie mieszanki i redukcję zawartości substancji szkodliwych, rury mieszające EGR o niewielkiej masie wykonane z magnezu oraz elementy wyposażenia, takie jak czujniki ciśnienia kolektorowa dolotowego, nastawniki i zawory elektryczne.
Tak działają klapy zawirowujące kolektora dolotowego
Ilustracja 1:
Przy niskiej prędkości obrotowej klapy zawirowujące są zamknięte. Powoduje to silne zawirowania i lepsze wymieszanie w cylindrze. Umożliwia to bardziej efektywne spalanie z mniejszą ilością substancji szkodliwych.
Ilustracja 2:
Przy dużej prędkości obrotowej klapy zawirowujące są natomiast otwarte, co zapewnia wyższy stopień napełnienia cylindra i tym samym wyższą moc.