jumpToMain
3789

Jak działa czujnik przepływu powietrza? (animacja 3D)

Pierburg | Motorservice

Jak działa czujnik przepływu powietrza? Jakie istnieją wersje przepływomierzy masowych powietrza? Do czego potrzebne są przepływomierze masowe powietrza (LMM)? Jak są zbudowane LMM? Jaką funkcję termoanemometry w samochodzie? Odpowiedzi zawiera niniejszy artykuł.

Czujnik przepływu powietrza, nazywany także przepływomierzem masowym powietrza (LMM), jest zamontowany pomiędzy korpusem filtra powietrza a kolektorem dolotowym. Jego zadaniem jest oznaczanie masy powietrza wpływającego do silnika i przekazywanie tej informacji do układu sterowania silnika. Te wartości są wykorzystywane do obliczania dawki wtrysku, a w silnikach wysokoprężnych dodatkowo do regulacji recyrkulacji spalin.

Czujnik przepływu powietrza jest więc centralnym elementem układu doprowadzania powietrza i systemów redukcji substancji szkodliwych. Kompletny czujnik przepływu powietrza składa się z kanału przepływowego (rurki), przez który zasysane powietrze przepływa obok właściwego czujnika. W zależności od zastosowania i pojazdu dostępne są czujniki przepływu powietrza całkowicie zintegrowane w rurce z tworzywa sztucznego lub same czujniki jako oddzielny moduł wtykowy. Obie wersje są nazywane czujnikami przepływu powietrza.

3789

Termoanemometry 

Termoanemometry to najnowocześniejsza wersja czujników przepływu powietrza. Zawierają one płytkę z czujnikiem, na której naniesione są cienkowarstwowe rezystory. Pozwala to na szybki i precyzyjny pomiar zmian. W zależności od pojazdu czujnik jest nagrzewany do stałej temperatury wynoszącej od ok. 120 do 180 °C. Przepływające powietrze zasysane schładza termoanemometr. Na podstawie natężenia prądu grzejnego, wymaganego do nagrzania czujnika do jego pierwotnej temperatury, można określić masę powietrza. 

To może Cię również zainteresować

Jak działa czujnik przepływu powietrza? (animacja 3D)

Powiązane artykuły

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH