jumpToMain
Pompa filtracji węglowej 7.11390.00.0 | Pierburg |Motorservice

Działanie elektrycznej pompy filtracji węglowej (EVAP)

W celu zapewnienia jeszcze mniejszych emisji substancji szkodliwych

Pierburg | Motorservice

Jak działa pompa filtracji węglowej i jak zbudowany jest układ odpowietrzania zbiornika paliwa w pojeździe z pompą filtracji węglowej? Jak regenerowany jest filtr węglowy? Podczas pracy pojazdy emitowane są opary paliwa zawierające emisje (zanieczyszczenia). Opary te mogą być wprowadzane z powrotem do procesu spalania z filtra węglowego. Ten artykuł pokazuje, jak to działa i jaki wpływ na wydajność pompy ma aktywne chłodzenie.

Ustalone w przepisach ustawowych wartości graniczne dotyczą nie tylko spalin, ale także niespalonych węglowodorów. Dlatego opary paliwa są zbierane w filtrze węglowym (AKF).

W 2018 roku Pierburg jako pierwszy producent na świecie wprowadził na rynek elektryczną pompę filtracji węglowej, która podaje opary paliwa z filtra węglowego z powrotem do procesu spalania bez konieczności stosowania podciśnienia z kolektora dolotowego. Firma Motorservice oferuje te pompy filtracji węglowej na rynku wtórnym.
Pompa filtracji węglowej 7.11390.00.0 | Pierburg |Motorservice
Pompa filtracji węglowej 7.11390.00.0

ZALETY

  • jedyny dostawca na rynku wtórnym
  • dla szerokiego zakresu zastosowań u znanych amerykańskich i japońskich producentów samochodów
  • coraz większe wykorzystanie w produkcji seryjnej dla nowych modeli, czyli w przyszłości również duży potencjał na rynku wtórnym
  • opracowane w Niemczech
  • aktywne chłodzenie wbudowanej elektroniki minimalizuje wpływ temperatury na wydajność pompy
  •  jednofazowy silnik elektryczny o wysokim momencie obrotowym
  • zmienna prędkość pompy dla optymalnej kontroli emisji

DANE TECHNICZNE

Parametry przepływu: do 50 l / min.
Ciśnienie: do 0,1 bara
Temperatura otoczenia: od -10°C do +105°C
Rodzaj kontroli: Magistrala LIN
Żywotność: ponad 5000 h

WSKAZÓWKA

Inne nazwy to:
pompa powietrza oczyszczonego, pompa gazu,
(elektryczna) pompa oparów, EVAP

Układ odpowietrzania zbiornika paliwa z pompą filtracji węglowej | Pierburg |Motorservice
Układ odpowietrzania zbiornika paliwa z pompą filtracji węglowej
01 Zawór płuczkowy
02 Pompa filtracji węglowej
03 Sterownik silnika
04 Zawór wentylacyjny
05 Filtr węglowy (AKF)
06 Zawór sterujący zbiornika
07 Zbiornik paliwa

INFORMACJE TECHNICZNE

W zbiorniku paliwa (07) tworzą się szkodliwe gazy z lotnych węglowodorów. Aby zapobiec ich uwalnianiu do środowiska, opary paliwa są zatrzymywane w filtrze węglowym (05) przez układ odpowietrzania zbiornika paliwa. Układ odpowietrzania zbiornika paliwa wentyluje poza tym zbiornik paliwa, aby w zbiorniku paliwa nie powstało podciśnienie lub nadciśnienie spowodowane usuniętym paliwem, podczas pobierania paliwa lub w wyniku zmiany temperatury zewnętrznej.

Ponieważ pojemność magazynowa filtra węglowego jest ograniczona, musi on być regularnie „regenerowany”, aby uniknąć nasycenia. W warunkach eksploatacji, w których dodatkowa ilość paliwa jest tolerowana przez silnik i proces spalania, opary paliwa z filtracji węglowej są mieszane z powrotem do powietrza zasysanego. W tym celu opary paliwa są odsysane z filtracji węglowej za pomocą pompy filtracji węglowej (02) i podawanedo spalania w sposób kontrolowany przez zawór płuczkowy (01).

Aby zapobiec tworzeniu się podciśnienia w filtracji węglowej podczas regeneracji, jest on wentylowany przez otwarty wówczas zawór wentylacyjny (04). Filtracja węglowa jest oczyszczanaświeżym powietrzem dostarczanym przez zawór wentylacyjny. W przeszłości podciśnienie w kolektorze dolotowym było wystarczające do jednoczesnego zasysania oparów paliwa do silnika i świeżego powietrza do filtracji węglowej.
W nowoczesnych generacjach silników podciśnienie w kolektorze dolotowym prawie nie występuje. Przepisy środowiskowe ograniczają również okno czasowe dostępne na regenerację filtra. Dlatego w tym przypadku pompa filtracji węglowej służy do aktywnej regeneracji filtra węglowego. W wariancie ze zintegrowanym czujnikiem ciśnienia (w zależności od producenta pojazdu) można również przeprowadzić bardziej złożone testy szczelności układu.
Zeskanuj kod QR, aby zobaczyć animację pompy filtracji węglowej. | Pierburg |Motorservice
Zeskanuj kod QR, aby zobaczyć animację pompy filtracji węglowej.

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH