jumpToMain
22093

22.09.2022 | Informacja prasowa

Pierwsza pompa AKF na rynku wtórnym

Motorservice jest jedynym dostawcą na rynek wtórny, który oferuje elektryczną pompę do płukania filtra węglowego (ACF). Pompa ACF 7.11390.00.0 została opracowana przez niemiecką firmę Pierburg i wprowadzona na rynek w 2018 roku jako pierwsza na świecie. Od tego czasu znajduje coraz szersze zastosowanie w produkcji seryjnej wielu znanych producentów samochodów — co daje jej znaczny potencjał na rynku wtórnym. Pompa podaje opary paliwa w ACF do procesu spalania, dzięki czemu zmniejsza się emisja zanieczyszczeń w pojeździe.

Składa się z odśrodkowej elektrycznej pompy gazu napędzanej silnikiem jednofazowym i pracującej z wydajnością do 50 litrów na minutę przy jednoczesnym ciśnieniu zaledwie około 0,1 bara. Jej odporność termiczna jest zwiększona przez innowacyjne aktywne chłodzenie elektroniki. Dzięki temu pompa wytrzymuje trudne warunki panujące w komorze silnika: temperatury otoczenia od -10 stopni do +105 stopni nie stanowią więc problemu. Dodatkowo wyposażona jest w zintegrowany czujnik ciśnienia, który informuje o ciśnieniu systemowym jednostki sterującej pojazdu.

 

Sposób działania pompy ACF
W zbiorniku paliwa tworzą się szkodliwe gazy z lotnych węglowodorów. Aby zapobiec ich przedostaniu się do środowiska, opary paliwa są zatrzymywane w filtrze węglowym (ACF) przez układ odpowietrzania zbiornika paliwa. Układ odpowietrzania zbiornika paliwa wentyluje go również w taki sposób, aby podczas tankowania lub w wyniku zmiany temperatury zewnętrznej w zbiorniku paliwa nie powstało podciśnienie lub nadciśnienie spowodowane usuniętym paliwem.

Ponieważ pojemność magazynowa filtra węglowego jest ograniczona, musi on być regularnie „regenerowany”, aby uniknąć nasycenia. W warunkach pracy, w których dodatkowa ilość paliwa jest tolerowana przez silnik i proces spalania, opary paliwa z filtra węglowego są mieszane z powrotem do powietrza zasysanego. W tym celu opary paliwa są odsysane z filtra węglowego za pomocą pompy ACF i podawane do procesu spalania w sposób kontrolowany przez zawór płuczący. Aby zapobiec tworzeniu się podciśnienia w filtrze z węglowym podczas regeneracji, jest on wentylowany poprzez zawór wentylacyjny, który jest wtedy otwarty. Filtr z węglowy jest przepłukiwany dostarczanym świeżym powietrzem.

W przeszłości podciśnienie w kolektorze dolotowym wystarczało do jednoczesnego zasysania oparów paliwa do silnika i świeżego powietrza do filtra węglowego. W nowoczesnych generacjach silników podciśnienie w kolektorze dolotowym prawie nie występuje. Przepisy środowiskowe ograniczają również okno czasowe dostępne na regenerację filtra. Dlatego w tym przypadku pompa ACF służy do aktywnej regeneracji filtra węglowego.

22093

Headquarter

Wilhelm-Maybach-Straße 14-18

74196 Neuenstadt

Niemcy

Telefon: +49 (0) 7139 / 9376 - 33 33

Telefaks: +49 (0) 7139 / 9376 - 28 64

info@ms-motorservice.com
© 2024 MS Motorservice International GmbH